Egy önálló hadsereg fenntartásának képessége erős állami struktúrát kíván. Koszovó megérett a feladatra?
Koszovó jelenleg nemzetközi felügyelet és támogatás alatt áll. Ez számos területre terjed ki, többek közt a hadsereg koordinálása is a NATO feladata. Azonban a szervezet szerint Koszovó, mely 2008-ban deklarálta függetlenségét Szerbiától, hamarosan képes lehet arra, hogy önálló katonai erőt tartson fenn. Természetesen ennek kialakításában erősen közreműködne az Észak-atlanti Szerződés Szervezete, ám a SETimes (News and Views of Southeast Europe) hangsúlyozta: a Kosovo Security Force, Koszovó hadserege a műveleti képességek teljes birtokában van, így képes az önálló működésre.
Ramadan Ilazi, a Kosovo Peace Institution igazgatója szerint ez a lépés túlmutat egy ország határain. Koszovó a régió egyik stabilizációs faktora lehet: nem egy környékbeli ország belbiztonsága függ a koszovói helyzettől, gondoljunk csak a Szerbián vagy Bosznia-Hercegovinán belüli etnikai ellentétekre. Egy konfliktus a régióban dominó-effektussal járhat, a délszláv háborúk borzalmaiból pedig okult a nemzetközi közösség.
Ilazi szerint a NATO deklarálása politikai döntés, előrelépés egy folyamatban. Az pedig, hogy Szerbia nem fejezte ki rosszallását a tervezett lépéssel kapcsolatban, a két ország közti kapcsolatok fejlődésének újabb bizonyítéka. Nincs szó arról, hogy a nemzetközi felügyelet megszűnne az országban, hiszen továbbra is vannak területek, melyek támogatásra szorulnak. A NATO által működtetett KFOR misszió továbbra is az országban marad, segíti, felügyeli az új, önálló katonai erők munkáját, saját mandátuma nem változik. A döntés értelmében a szuverenitás újabb szelete került át a helyi kormány kezébe.
Hashim Thali miniszterelnök üdvözölte a NATO elképzelését. Szerinte ez egyértelmű bizonyíték arra, hogy a Nyugat-Balkán lassan, de biztosan az euro-atlanti struktúra része lehet, Koszovó pedig mint biztonsági aktor, a régió stabilitásának egyik garanciájává válhat.