Nicolas Sarkozy korábbi francia elnök tavalyi választási veresége óta most először tartott hivatalos politikai beszédet. Többen a várva várt visszatérés jelének tekintik az akciót, kérdéses ugyanakkor, hogy valóban erről van-e szó, vagy csupán a párt pénzügyi csődjéről akarják elterelni a figyelmet.
Míg sokan arra számítottak, hogy egészen a következő választási kampányig csend honol majd Sarkozy háza táján, addig a politikus legutóbbi nyilvános szereplései éppen a csend megtöréséről szólnak.
Miután az Alkotmánybíróság elutasította Sarkozy 2012-es kampányelszámolását, az Unió egy Népi Mozgalomért (UMP) pártban válsághelyzet állt elő a pénzügyi összeomlástól való félelem miatt. A visszavont állami támogatás ellenére az egykori elnököt éljenzéssel fogadta a tömeg; beszédének stílusa pedig olyan fényben tüntette fel őt, mintha egyenesen a párt megmentője lenne.
„Ez nem az én politikai visszatérésem” – hangsúlyozta Sarkozy, hozzátéve, hogy „a napon, amikor visszatérek, a francia emberekről, és Franciaországról fogok beszélni”.
A volt államfő nem illette névvel, de éles kritikával illette a jelenleg hatalmon lévő politikustársát, Francois Hollande elnököt. Elmondta, hogy szerinte Franciaország szenved, és „miközben a legtöbben gazdasági, pénzügyi, netán politikai válságról beszélnek”, addig szerinte a legnagyobb veszélyt az „ötletek válsága” okozza. Azt is hozzátette, hogy a régi, 20. századi ideológiák mára már elavultak, és úgy látja: Franciaország az egyetlen, ahol félnek a haladástól.
A CSA legfrissebb közvélemény-kutatása azt mutatta, hogy a választók 67 százaléka támogatná Sarkozyt az UMP jelöltjeként az elnökválasztás során. A HOPE felmérése ehhez képest arra mutatott rá, hogy míg a megkérdezett polgárok 59 százaléka nem akarja Sarkozyt elnökjelöltként látni, addig 70 százalék azt mondta, hogy hiába nem szeretnék, mégis indul majd. Saját párttársai is különböző véleményen vannak: Bernard Debré UMP-tag szerint nem vezet jóra, ha valaki csak azért tér vissza, hogy ilyen sajátos módon bosszulja meg az alkotmánytanács szankcióját.
Nicolas Sarkozy-nek mindenesetre egy nehéz helyzetben lévő pártba kellene visszatérnie; a 2017-es választások előtt pedig minden bizonnyal a jelenlegi pártelnök Jean-Francois Copé, vagy egykori miniszterelnöke, Francois Fillon is riválisa lenne.