Az első ember által végrehajtott űrrepülés 52. évfordulóján jelentette be Vlagyimir Putyin orosz elnök az űrhajózásért felelős minisztérium felállítását és az orosz űripar milliárdos támogatását. Szintén nemrég jelentették be a keleti űrkikötő kiépítésre vonatkozó terveket és annak költségeit. A beruházás mintegy 20 milliárd dollárba kerül majd Oroszországnak.
Az orosz elnök felhatalmazta a kormányt, hogy vegye fontolóra a nemzeti űrügynökség átalakítását egy űripari minisztériummá, mivel a legtöbb űripari vállalkozás az orosz államhoz tartozik. Ugyanakkor Putyin hozzátette, hogy a minisztérium létrehozása csak az Orosz Állami Űrügynökség, a Roszkoszmosz teljes felszereltsége után valósulhat meg.
A 21. században Oroszországnak meg kell őriznie státuszát, mint vezető űrhatalom, ennek érdekében az állami politikában elsőbbséget élvez az űrkapacitások fejlesztése. Oroszországnak tartania kell a vezető tapasztalatát az emberi űrrepülésben, ezzel párhuzamosan fel kell zárkóznia a többi felfedező programhoz és túl kell jutnia a kereskedelmi kommunikációs szatellitek munkálataiban és a társadalmilag fontos projektekben kialakult elmaradásokban, mondta Putyin.
Elmaradások
Évtizedek óta az orosz űrprogram elsősorban az emberi űrutazás felé orientálódott, ami 58 százalékát teszi ki az űrprogram költségvetésének. Ez magyarázza a többi űripar alulfinanszírozottságát, mint például a kommunikációs műholdak, a bolygók távoli feltérképezése és a mély űrkutatás. Az eddig elért fejlődés ellenére az orosz műholdipar még mindig elmarad más iparosodott államok programjaitól ezért a szatellit iparnak a legígéretesebb tudományos és technikai alkalmazásokra kell összpontosítania.
2020-ig az orosz kormány 52 milliárd dollárt kíván elkülöníteni a nemzeti űripar számára. 2030-ra az űripar forgalma pedig globálisan az ötszörösére növekedhet, elérve az 1,5 trillió dollárt (jelenleg 300-400 milliárd dollár). Oroszországnak ezt a lehetőséget arra kell használnia, hogy vezető szerephez jusson a világ űriparában, magyarázta Putyin.
Az új felszerelések fejlesztése Oroszországban nem jelenti azt, hogy a régi szovjet Bajkonur Űrközpontot – amelyet jelenleg Kazahsztántól bérlik 115 millió dollárért – felfüggesztenék. A 2050-ig érvényes szerződéssel Oroszország nem hagyhatja el a világ legnagyobb – bár némileg elavult Bajkonur Űrközpontot.
Keleti űrkikötő
Az új Vosztocsnij űrközpont építése az Amur régióban (5500 km-re Moszkvától), közel a kínai határhoz (100 km-re a határtól), körülbelül 20 milliárd dollárjába kerül az országnak. A kikötő építésével szeretnék csökkenteni függőségüket a Bajkonur űrkitötől, mivel évi 115 millió dollárért bérlik Kazahsztántól, a Szovjetunió felbomlása óta. Az új kikötő helyét gondosan választották ki, hogy az űrhajósok akár a vízen is landolhassanak, erre a célra a mindössze 600 km-re található Ohotszki-tenger tökéletesen megfelel.
A 380 ezer négyzetméteres létesítmény egy tudományos központnak is helyet ad majd a két rakétakilövő állomás mellett, amiket 2015-re fejeznek be. Az új űrrepülőtér rakétalövő állomást a jelenleg bérelt Bajkonur riválisának szánják. A tervek szerint 2020-ra szupernehéz, 55 tonnás rakétákat is tudnak indítani az állomásról (Voice of Russia). 2018 elejére a Vosztocsnij képes lesz embert szállító űrhajók kilövésére is, olvasható a Sky News oldalán.
A kutatóközponttal együtt egy egész várost is építenek a kikötő közelében. A tervek szerint az új várost az orosz űrprogram atyjáról, Konsztantyin Ciolkovszkijról nevezik el.