Egy 2009 óta elérhető katonai rádióállomásról szóló szócikket akart eltávolíttatni a Wikipédiáról nemzetbiztonsági okokra hivatkozva a Francia Hírszerző Ügynökség, nem kis médiavisszhangot keltve ezzel.
A Wikimédia Alapítvány cenzúrával vádolta a francia Belföldi Hírszerzés Központi Igazgatóságát (DCRI) azon az alapon, miszerint rákényszerítették adminisztrátorukat, hogy töröljön adatbázisából egy olyan cikket, amely állítólag titkosított katonai információkat tartalmaz.
A már négy éve az interneten fellelhető szócikk egy katonai rádióállomásról szól, amely Pierre-sur Hautban – a dél-keleti Rhone-Alpes és az ország középső, déli részén fekvő Auvergne régió között – található, katonai telekommunikációs továbbítóközpontént funkcionál. Bár az írás igen kevés adatot szolgáltat az állomásról, megtudható, hogy a jelenlegi központ 1913-ban a Chappe-féle távírórendszer része volt, majd a hidegháború idején NATO kérésre a francia hadsereg egy Európában kiépített 82 állomású nemzetközi rádióhálózat részeként hozta létre a rádiótornyot.
Az online enciklopédia munkatársai nem teljesítették a francia belföldi hírszerzés kérését, arra hivatkozva, hogy nincs kellően megindokolva és bizonyítékkal alátámasztva, hogy miért tartja a kormányszerv nemzetbiztonságra veszélyesnek a cikket. Éppen ezért kérték a kémelhárítást, hogy pontosítsa törlési kérelmét és nevezze meg egyértelműen, melyik mondatok sértik a nemzetbiztonságot, amelyre azonban a szervezet nem volt hajlandó.
Ezt követően a felelős szerkesztő igyekezett az ügyet jogi útra terelni, majd kénytelen volt törölni a hidegháborús rádiótoronyról szóló cikket, mivel a kormányszerv titkosított információk megosztását tiltó francia törvényre hivatkozva megfenyegette az adminisztrátort, hogy amennyiben megtagadja a kérelmet, hazaárulás vádjával bíróság elé állítják. Néhány órával később azonban ismét elérhetővé tették az egyébként már évek óta olvasható írást.
Az üggyel kapcsolatban a francia Wikimédia kiadott nyilatkozatában úgy fogalmazott: „Megérthetetlen, hogy lehet ilyen erőszakos és megfélemlítő módszereket alkalmazni egy emberrel szemben, aki elkötelezett a szabadság és a tudás mellett. Mivel a francia Wikimédia kiáll a szabad tudás mellett, kötelessége, hogy elítéljen egy ilyen cenzúrát egy francia állampolgárral, a Wikipédia szerkesztőjével szemben.”
A Wikimédia alelnöke, Christopher Henner szerint, amennyiben a francia hírszerzés megszerzi a szükséges jogi dokumentumokat, eltávolítják az oldalt az internetről. „Semmi problémánk nincs a jogi végzésekkel, sőt tiszteletben tartjuk azokat, számunkra az ügynökség módszere az, amit botrányosnak találunk” – tette hozzá Henner.
Egyelőre tisztázatlan, hogy még meddig olvasható a nagy port kavart cikk az interneten. MIndössze annyi látszik bizonyosnak, hogy a francia hírszerzés cenzúrázási próbálkozása csúfos kudarcot vallott, amelyről így az egész világ értesült.