Alaposan megszűrte az egyéni vállalkozókat a Fico-rosta: egyre többen adják vissza engedélyüket a megnőtt járulékterhek, valamint a rossz gazdasági helyzet miatt. A munkaügyi minisztérium elégedett.
Ugyan januárban és februárban 6 ezren váltották ki a vállalkozói engedélyt, több mint 11 ezren azonban visszaadták azt – derül ki a belügyminisztérium adataiból. Még jobban csökkent az egyéni vállalkozók száma decemberben – akkor 8 ezren adták vissza az engedélyt, és csak ezernél valamivel többen váltották ki.
Három hónap alatt így több mint 12 ezer egyéni vállalkozóval lett kevesebb. „Ennek két oka lehet: a rossz gazdasági helyzet, és a kormány lépései, melyek hátrányosan érintették a kisvállalkozókat” – mondta Miroslav Beblavý, az SDKÚ képviselője, aki a munkanélküliségi helyzetet figyelő prepustili.sk weboldalon figyelmeztetett a jelenségre.
A jelenlegi gazdasági helyzetben csökkent a lakosság vásárlóereje, így kisebb a kereslet az egyéni vállalkozók szolgáltatásai iránt is – mondta Luboš Sirota, a McRoy Group ügynökség vezetője. Mindezt hasonlóan látják az egyéni vállalkozók is. A Szlovák Kisvállalkozók Szövetségének elnöke, Stanislav Čižmárik szerint kevés a munka, az egyéni vállalkozóknak pedig akkor is kell fizetni a csaknem 200 eurónyi minimális járulékot, ha az adott hónapban egy fillért sem kerestek.
Sokan ezért inkább kft-t alapítottak, vagy alkalmazotti státuszra váltottak. „A kft. már csak azért is jobb, mert az ember nem a teljes vagyonával felel” – mondta Čižmárik. Nem feltételezi, hogy a jövőben nőni fog az egyéni vállalkozók száma az országban.
A munkaügyi minisztérium összességében elégedett a statisztikákkal, melyek az egyéni vállalkozók számának csökkenéséről szólnak. A tárca abban bízott, hogy a magasabb járulékok miatt sokan adják fel státuszukat, a minisztérium ugyanis úgy gondolta, sokan akarták a vállalkozói engedély révén megkerülni a járulékfizetést. Michal Stuška, a munkaügyi minisztérium szóvivője szerint a feltételek lehetővé teszik a tisztességes vállalkozóknak, hogy úgy folytassák vállalkozásukat, mint eddig. Hozzátette: az egyéni vállalkozók eddig nem tudatosították, hogy az alacsony hozzájárulás a Szociális Biztosítóba nagyon alacsony nyugdíjjal jár majd.
„Megdöbbentő, mennyi egyéni vállalkozó van nyilvántartásban Szlovákiában, és hányan a mai napig egyáltalán nem fizetnek adót vagy szociális biztosítást” – tette hozzá a szóvivő. Elmondása szerint tavaly is csökkent az egyéni vállalkozók száma, elsősorban a Radičová-kormány által elfogadott intézkedések miatt.
A belügyminisztérium adatai szerint tavaly januárban és februárban mintegy 5 ezren váltották ki engedélyüket, 9300-an pedig visszaadták azt. Jelenleg 433 925 egyéni vállalkozó van nyilvántartásban Szlovákiában.