Site icon Kitekintő.hu

Új források kellenek a hosszú távú beruházásokhoz

Az akadozó banki hitelezésen túli új források után kutat az európai gazdaság hosszú távú finanszírozásához az Európai Bizottság, amely hétfőn jelentetett meg zöld könyvet a témában.

A kormányok még jó ideig nem lesznek képesek a közberuházások finanszírozására és a tőkeáttételek csökkentése miatt belátható időn belül a bankokra is csak korlátozott mértékben lehet számítani. Ezért az Európai Bizottság egy hétfőn közzétett zöld könyvben felveti a kérdést, hogy milyen alternatív lehetőségek állhatnak rendelkezésre az európai gazdaság hosszú távú finanszírozására.

Az alternatív források keresését indokolja, hogy a pénzügyi válság hatással volt az európai pénzügyi szektornak arra a képességére, hogy a hosszú távú befektetések felé csatornázza a megtakarításokat.

Ezért a Bizottság szerint az egyik fő kérdés, amire a most indult három hónapos társadalmi konzultáció során várnak válaszokat, hogy Európának történelmileg erős ráutaltságát a bankokra a hosszú távú beruházásokban nem lenne-e helyesebb felváltani egy sokrétűbb rendszerrel. Ami fokozott mértékben támaszkodna a közvetlen tőkefinanszírozásra (kötvények kibocsátásából származó forrásokra) és jobban bevonná az olyan intézményi befektetőket, mint amilyenek a nyugdíjalapok és az életbiztosítást áruló cégek, ezek ugyanis eleve hosszabb távú üzleti modellre épülnek.

A Bizottság definíciója szerint a hosszú távú beuházás olyan kiadás, ami növeli a gazdaság termelőkapacitását. Ilyen típusú beruházás lehet az energia, a közlekedési és távközlési infrastruktúrák fejlesztése, az ipari és szolgáltatói létesítmények, a klímavédelmi és öko-innovációs technológiák, de az oktatás, vagy a kutatás és fejlesztés is.

Exit mobile version