Az euróövezet pénzügyminiszterei jóváhagyták hétfő hajnalban a ciprusi bankszektor megmentésére az Európai Unió (EU) és a Nemzetközi Valutaalap (IMF) által kidolgozott tervet. A brüsszeli tárgyalásokon megszületett egyezség értelmében felszámolják a Laiki néven ismert második legnagyobb ciprusi bankot, és a százezer eurónál kisebb betéteket áthelyezik az ország vezető bankjába, a Bank of Cyprusba, fejtette ki egy sajtótájékoztatón Jeroen Dijsselbloem, az euróövezet vezetője. A százezer eurónál nagyobb betéteket ugyanakkor befagyasztják, ezek szolgálnak az adósságok fedezetéül, viszont nem vetnek ki adót a kisbetétekre. Nikosz Anasztasziadisz ciprusi elnök közel 12 órán át tárgyalt a hitelező trojkával, miután a nicosiai kormány vasárnap estig nem tudott dűlőre jutni az EU-val és az IMF-fel a segélycsomagról.
A megállapodás értelmében az EU és a Nemzetközi Valutaalap 10 milliárd eurós segítséget nyújt a csődközeli szigetországnak, ám a megmentéséhez szükséges pénz fennmaradó részét, 5,8 milliárd eurót Ciprusnak kell előteremtenie: ennek fedezetéül szolgál majd a százezer eurónál nagyobb összegű bankbetétek teherviselése. Klaus Regling, az Európai Stabilitási Mechanizmus vezetője úgy nyilatkozott, a mentőöv első részletének folyósítására május elején kerülhet sor.
Az EUobserver azt írja, a korábbi tervek szerint tűzoltás céljából valamennyi bankbetétről leemeltek volna bizonyos százaléknyi illetéket, az uniós jog azonban előírja a százezer euró alatti megtakarítások banki biztosítását. Ezért ezeket mégsem bolygatják meg – hétvégén még arról szóltak a hírek, hogy a nagybetéteket 20%-os adó sújtja majd, hétfőn azonban már 40 százalékról esett szó.