Site icon Kitekintő.hu

Verhofstadt szerint „magyar válság” van

Két frakcióvezető is szóba hozta Magyarországot azon a meghallgatáson, amit a legutóbbi EU-csúcsról tartottak az Európai Parlamentben. Guy Verhofstadt, a liberálisok vezére reméli, hogy az EP „felelősséget vállal és elindítja a 7-ik cikk szerinti eljárást Magyarországgal szemben”.

Néhány mondat erejéig a magyar alkotmánymódosítás kérdése és az erre adandó uniós válasz is szóba került azon a találkozón, amit vezető parlamenti képviselők tartottak szerdán Herman Van Rompuy-jel, az Európai Tanács elnökével és Maros Sefcoviccsal, a Bizottság alelnökével.

A múlt heti uniós csúcs témáinak szentelt vitán először Hannes Swoboda, az európai szocialisták és demokraták frakcióvezetője kifogásolta, hogy az uniós politikusok beszámolójában egyetlen szót sem hallott Magyarországról. Felhívta a figyelmet arra, hogy az Orbán-kormány politikáját a közelmúltban még az osztrák jobbközép vezére, Michael Spindelegger is bírálta.

Sokkal offenzívebb volt a liberálisok frakcióvezetője, aki szerint jelenleg három válságról lehet beszélni az EU-ban. A közös külpolitika válságáról, amit a szíriai helyzetre adott uniós válaszból lehet kiszűrni. Ciprusról, ami szerinte az elhibázott európolitika bizonyítéka, végül pedig Magyarország kapcsán is krízisről beszélt, mivel az EU véleménye szerint képtelen megóvni a demokratikus értékeket.

Guy Verhofstadt számon kérte az Európai Tanács elnökén, hogy miért nem vitatták meg az európai vezetők múlt héten a magyar alkotmánymódosítás kérdését. Egyúttal reményét fejezte ki, hogy a Parlament vállalja a felelősségét és elindítja az eljárást a 7-ik cikk alapján Magyarország ellen. Közölte, bízik benne, hogy az Európai Néppártra is számíthat majd ebben. Verhofstadt azt is megjegyezte, hogy „a magyar kormány antiszemita utat követ”.

Herman van Rompuy válaszában a szabályokra hivatkozott, jelezve, hogy az Európai Bizottság az uniós alapszerződés őre, így rátartozik a magyar dosszié megvizsgálása is. Úgy fogalmazott, hogy a szerződés ebben gyakorlatilag már-már a döntőbíró szerepét osztja az Európai Bizottságra. Arra is utalt, hogy az állam- és kormányfők érintették a témát (a csúcsot megelőzően,amikor Martin Schulz, az EP elnöke szóba hozta azt – a szerk.)

Maros Sefcovic, a Bizottság alelnöke hangsúlyozta, hogy a testület szorosan együttműködik az Európa Tanáccsal, és szükség esetén kész lesz cselekedni, anélkül, hogy ennek mibenlétét pontosította volna.

Exit mobile version