Május 1-jétől két moszkvai parkban is lehetséges lesz tüntetni hatósági engedély nélkül, köszönhetően a januárban elfogadott jogszabálymódosításnak. Az újítás azonban nem feltétlenül könnyíti meg a szervezők munkáját, hisz a kormány ezzel a lépéssel csak a kisebb (1000-2000 fős) tüntetéseket „támogatja”.
Az ötlet, hogy a híres londoni Hyde Parkhoz hasonlót létesítsenek Oroszországban, először három éve merült fel az akkori elnök Dmitrij Medvegyev javaslatára. 2012 februárjában már Vlagyimir Putyin javasolta, hogy találjanak egy olyan helyet, ahol mindenki, az ellenzéket is beleértve, gyülekezhet és szabadon kifejtheti véleményét.
A nyilvános gyülekezésről szóló jogszabály módosítását az elmúlt években történt tömeges moszkvai és országos tüntetések is eredményezték. Több tízezren tüntettek például 2011 decemberében a kormánypárt, Egységes Oroszország győzelmét eredményező választások után is, amelyeken sorozatos szabálysértésekre derült fény. Akkor legalább 30 ezer ember vonult az utcákra, de az ellenzék száz ezer főre becsülte a tüntetők létszámát. Legutóbb ilyen nagy számú tüntetésre 2013 január 13-án került sor, amikor a Gyima Jakovlev-törvény ellen tűntettek – a szervezők elmondása szerint a tüntetéshez 50 ezer ember csatlakozott.
A hatóságok két városi parkot, a központban található Gorkij parkot és a délkeleti Szokolniki parkot jelölték ki a gyűlések és politikai viták helyéül. Előbbi 1000 négyzetméterével maximum 2000 főt tud befogadni, míg az utóbbi legfeljebb 1500 embert. A gyülekezés megszervezését legkorábban 15 legkésőbb 3 nappal kell bejelenteni a park vezetőségénél és a kérelmeket egy, erre a célra létrehozott speciális weboldalon teszik majd közzé. A parkok reggel héttől este tíz óráig lesznek nyitva, a rend és biztonság érdekében pedig mindkét területet videó kamerával figyelik és a közelben rendőrök fognak állomásozni.
A módosított jogszabály azonban azt is előírja, hogy az egyszemélyes sztrájkhoz hatósági engedély szükséges, míg korábban ezeket engedély nélkül is megtarthatták, mindaddig amíg másik tiltakozó nem volt 50 méteren belül. Az események jellegét illetően is lesznek korlátozások. Az LGBT rendezvények tilosak,ugyan úgy mint a terrorizmust, fasizmust, szélsőségességet és drogfogyasztást támogató események, írta a The Voice of Russia. A megadott területeken továbbra sem lehet tömeges tüntetéseket szervezni, ezekhez a moszkvai hatóságok engedélyét továbbra is ki kell kérni.
Az intézkedés célja a kisebb tüntetések támogatása, mivel az elmúlt évben a moszkvai polgármesteri hivatalhoz több mint 200 kérelmet nyújtottak be különböző tüntetésekről kevesebb, mint 1000 résztvevővel. A Városháza weboldalán tartott online szavazás eredményeként a belvárosi Bolotnaja teret (számos Putyin ellenes tűntetés helyszíne) preferálták a szavazók, mint alkalmas „Hyde Park” helyet. A regionális biztonsági részleg vezetője azonban úgy vélte, hogy a parkok sokkal alkalmasabbak a szólásszabadság kinyilvánítására, mint a terek, olvasható a RIA hírportálon.
Az orosz ellenzék számos tagja szkepticizmusát fejezte ki a tervvel kapcsolatban, miszerint a kijelölt területek túl messze vannak a városközponttól és túl kicsik a nagy tüntetések megszervezéséhez.