Site icon Kitekintő.hu

Mások is nyerhetnek az EU-USA szabadkereskedelemmel

Karel de Gucht kereskedelmi biztos abban bízik, hogy még a jelenlegi bizottsági mandátum idején, 2014 őszéig átfogó szabadkereskedelmi megállapodást köthet az Európai Unió az Egyesült Államokkal. A testület kedden fogadta el a tárgyalási mandátumra vonatkozó javaslatát.

Alig egy hónappal Obama elnök és Herman Van Rompuy, az Európai Tanács elnökének bejelentése után az Európai Bizottság kedden javaslatot tett a tagállamoknak arra a tárgyalási mandátumra, amely alapján a kereskedelmi biztos reményei szerint még a nyári szünet előtt megkezdődhetnek a transzatlanti megbeszélések egy átfogó szabadkereskedelmi egyezményről.

A tárgyalási mandátum a dolog jellegénél fogva bizalmas, hogy ne tekinthessenek bele egymás lapjaiba a felek. Karel de Gucht egy független tanulmányra hivatkozva azt állította, hogy az átfogó kereskedelemliberalizációs megállapodás teljes körű végrehajtása esetén évi 120 milliárd euró gazdasági előnnyel jár az európai gazdaság, körülbelül 95 milliárd eurós haszonnal pedig az amerikai gazdaság számára. Egy EU-ban élő négyfős család jövedelmét pedig becslések szerint éves szinten 545 euróval fejelné meg egy ilyen teljes piacnyitás.

Sokan úgy vélik, hogy a szerteágazó érdekek miatt egy ilyen megállapodás kitárgyalásához több évre lesz szükség. De Gucht ugyanakkor nem ért egyet ezzel, és arra számít, hogy kellő politikai akarat megléte esetén a jelenlegi Bizottság 2014 novemberében lejáró mandátumának vége előtt egymás kezébe csaphatnak a partnerek. Ennek szerinte az egész világ számára pénzben mérhető hozadéka lenne, mintegy 100 milliárd eurós nagyságrendben.

A tárgyalások egyik fő célja a jelenleg átlagosan 4 százalékos vámtarifaszint nullára való csökkentése, illetve, ha ez nem megy azonnal, egy átmeneti időszak után ennek a szintnek az elérése. Fontos tárgyalási területnek ígérkezik a szolgáltatások és a közbeszerzések piacához való kölcsönös hozzáférés biztosítása, lehetőleg akadályok nélkül. Legalább ennyire nagy hangsúlyt kap majd az eltérő szabályozásokból fakadó technikai akadályok leépítése, amelyek jelenleg a vámoknál is jobban megkeserítik az exportőrök életét.

A jelek szerint mindkét oldalon lesznek ugyanakkor tabutémák. De Gucht szerint ilyen a génmódosított termékekre vonatkozó uniós szabályozás, így szó sem lehet arról, hogy az EU változtasson ehhez való sokkal konzervatívabb hozzáállásán.

A szabadkereskedelmi egyezmény az audiovizuális szektorban sem kényszeríti majd arra a tagállamokat, hogy eddigi gyakorlatukon módosítsanak – szögezte le a biztos, aki sokat vár a tárgyalásoktól az autóipar szempontjából, amelynek az Atlanti-óceán mindkét partján komoly gondot jelent az eltérő technikai és biztonsági szabványoknak való megfelelés.

Exit mobile version