Site icon Kitekintő.hu

Az örmény ellenzék az utcákon

Miután a hétfői elnökválasztáson az előző elnök, Szerzs Szargszjan szerezte meg a szavazatok többségét, a második helyezett (aki egyébként több, mint húsz százalékkal maradt alul) kijelentette, hogy az eredmény csalás következménye, és valójában ő az igazi elnök, Szargszjannak pedig el kellene fogadnia a nép akaratát és át kellene neki adnia a hatalmat. Az ArmeniaNow részletes tudósítása szerint az ellenzéki szimpatizánsok napok óta tüntetnek a jereváni Szabadság téren.

Tény, hogy Raffi Hovannizsian volt elnökjelölt három olyan kerületben is többséget tudott szerezni, amelyek hagyományosan kormánypártiak, azonban olyan szavazókörzet is volt, ahol riválisa majdnem hétszeres fölénnyel nyert – az ellenzék ennek a kerületnek a példáján is igazolva látja azon vádjait, mik szerint a hatalom nyomást gyakorolt a hadseregre és a közszféra dolgozóira. Ebben a körzetben ugyanis több katonai létesítmény is található. Hovannizsian népszerűsége egyébként az észak-örmény területeken volt a legmagasabb.

A második helyezett kedden több ezer szimpatizáns és aktivista előtt jelentette be a jereváni Szabadság téren saját győzelmét, és másnap délután öt órára hívta ugyanoda az újraválasztott elnököt, hogy az ismerje el a nép akaratát, és adja át neki a hatalmat, amitől – állítása szerint sorozatos csalásokkal fosztották meg. Azonban nagylelkű: ha megkapja a szerinte őt megillető elnöki széket, hajlandó együttműködni minden ellenzéki párttal.

A tüntetők a szavazatok újraszámlálását követelik, de úgy hogy külön általuk jóváhagyott megfigyelők és a média is jelen legyen. Az örmény Választási Bizottság (CAC) elutasította a csalás vádját és fölöslegesnek tartják több megfigyelő kinevezését, mivel már megvannak a hivatalos kinevezett felügyelők.  

Szargszjan kampánystábja elutasította a nyomásgyakorlásról szóló vádakat. A választásokat több nemzetközi megfigyelőcsoport is figyelemmel kísérte (mint a FÁK, a Választási Rendszerek Nemzetközi Központja, vagy az EBESZ), és ők sem találtak komoly szabálytalanságokat. A választások tisztaságát az Amerikai Egyesült Államok is elismerte. Az elnök már szerdán kijelentette, hogy „bármely megfelelő időpontban” kész fogadni riválisát.

A nyíltan ellenzéki (a 2008-as választások utáni zavargásokban betöltött szerepéért börtönbüntetést kapó) Nikol Pasinijan nyilatkozatott adott ki arról hogy Hovannizsiant támogatja, és egyetért abban hogy ő a valódi győztes.

A második legnagyobb ellenzéki párt, a Virágzó Örményország Párt (PAP) szóvivőjén keresztül elhatárolódott Hovannizsian állításaitól, nyilatkozatuk szerint a pártnak még nem volt alkalma a kérdés megtárgyalására.

Két másik jelentős ellenzéki erő, akik nem indítottak jelöltet a választásokon azonban Hovannizsian mellé állt. Az Örmény Forradalmi Szövetség (ARF) és az Örmény Nemzeti Kongresszus (ANC) szerint a hatalom meghamisította az eredményeket, és ezzel semmibe veszik a nép akaratát.

Egy volt ellenzéki jelölt, Vazgen Manukijan szerint (aki még az 1996-os, második örmény elnökválasztáson indult) Hovannizsiannak két választása van: bele kell törődnie az eredménybe, vagy kézben kell tartania (az eddig sikertelen) ellenzéki megmozdulásokat. Szerinte a zavargásokra számítania kellett volna a hatóságoknak, hiszen az előzetes közvélemény-kutatások jelezték Hovannizsian táborának méretét – a vereség esetén bekövetkező elégedetlenkedés pedig várható volt.

A harmadik helyezett, Hrant Bagratyijan volt miniszterelnök sürgette, hogy a két fél mihamarabb tárgyalóasztalhoz üljön és törekedjenek a helyzet megoldására, mert csak így kerülhetik el a súlyosabb következményeket, vagy esetleges összecsapásokat. A választások utáni zavargások nem újkeletűek, legutóbb a 2008-as elnökválasztás utáni tiltakozásokban tíz ember, köztük nyolc civil vesztette életét.

A tüntetések csütörtökön is folytatódtak, Hovannizsian és az Örökség párt szimpatizánsai a hideg és az eső ellenére még délelőtt gyülekeztek a Szabadság téren. Hovannizsian eleget tett Szargszjan meghívásának, és délután egykor belépett az elnöki palotába, hogy megkezdjék a tárgyalásokat. A találkozó valószínűleg nem volt sikeres, mivel a magát győztesnek kikiáltó ellenzéki vezető péntek délután ötre ismét utcára hívta híveit.

Aznapra a hatalmon lévő Republikánus párt is ugyanoda tervezett rendezvényt, ám az összecsapások elkerülése érdekében lemondták.

Elemzők szerint Hovannizsian magasabb tisztségre számíthat a viták elsimítása érdekében, többre nem. Borisz Navaszardijan vezető örmény médiaszakértő szerint sem kívánja Szargszjan átadni a hatalmát, annak megdöntésére egyetlen hivatalos út van: egy teljesen új választás kiírásának az igénye, ám ez is csak akkor lehetséges, ha a szavazatok újraszámlálásánál jelentős, minimum tizenhárom-tizennégy százalékos eltérés mutatkozik. Minden egyéb kísérlet a hatalom átvételére ellenkezik az örmény alkotmánnyal és jogszabályokkal, tehát puccsnak minősül.

Szargszjannak újraválasztása alkalmából gratulált már többek között Vlagyimir Putyin orosz, Abdullah Gul török, Mikheil Szaakasvili grúz miniszterelnök, Bako Szahakajan karabahi vezető, a grúz katolikus egyház feje, az Európai Néppárt vezetője Wilfried Martens, valamint helyi szervezetek és pártok vezetői. 

Exit mobile version