Megütközést váltott ki a teremben ülők egy részében a Kárpát-medencei Képviselők Fórumának amúgy is feszült hangulatú ülésén, amikor a tavaly létrehozott Nemzetstratégiai Kutatóintézet vezetője, Szász Jenő az intézmény céljairól tartott beszámolójában a kisebb létszámú Kárpát-medencei magyar közösségek „kontrollált visszavonulásának” lehetőségéről tett említést – tudta meg a maszol.ro.
Szász arról beszélt: kutatás tárgya lehet annak felmérése, nem jelent-e alternatívát az egyes magyar közösségek számára a helyben maradás ösztönzése helyett az „önkéntes területfeladás”. Az intézményvezető nem részletezte a „kontrollált visszavonulás” és az „önkéntes területfeladás” lehetséges stratégiáját, de ennek lényege a már biztos beolvadásra ítélt kisebb Kárpát-medencei magyar közösségek, köztük az erdélyi szórvány irányított kitelepítése a jelenlegi lakhelyéről.
Szász Jenő szavai hallatán Márton Árpád RMDSZ-es képviselő kivonult a teremből. „Felháborított, amikor kontrollált visszavonulást emlegetett, és véleményem kifejezéseként elhagytam az ülést” – számolt be a maszol.ro-nak a háromszéki politikus.
Márton Árpád szerint Szász Jenő szavait úgy is lehet értelmezni, hogy Magyarország a szórványmagyarok áttelepítésével oldaná meg a demográfiai problémáit, de akár úgy is, hogy Erdélyen belül a Székelyföldre telepítenének szórvány közösségeket. „Az eredmény azonban ugyanaz. Mind a két irányút kitelepítés veszélyes az iskolák megszűnése miatt” – fogalmazott.
Szász beszédében az úgynevezett gyöngyhalászmódszert is emlegette, melynek lényege, a magyarságához jobban ragaszkodó, tehát „nemzetratégiailag értékes” emberek kitelepítése, ám ezt az elképzelést sem részletezte. „Az sem derült ki, hogyan történne a kitelepítés. Elméleti felvetés volt, remélem, hogy az is marad” – mondta a képviselő.A politikus utóbb visszament a terembe, és reagált Szász Jenő felvetéseire. Emlékeztette az intézményvezetőt arra, hogy mintegy hatvan éve hasonló döntést hozott a Német Szövetségi Köztársaság, amelynek következményeként ma már alig egy-két német van a szász falvakban, pusztulásra ítélt templomaikat pedig átadták az ortodox egyháznak.
„Mi ezzel szemben műemléktemplomainkat restauráltuk, új templomokat építünk, és nem készülünk kontrollált visszavonulásra. Márton Áron püspök is Gyulafehérváron maradt a második bécsi döntés után” – magyarázta a maszol.ro-nak a képviselő. Szerinte Horvátországban, Szlovéniábna, ahol húszezer alatti a magyarság létszáma, tíz-tizenötezer ember távozása a magyar közösség megszűnését eredményezné. „Ez történne Erdély szórványközösségeivel is, mert ez történt a szász közösségekkel is, miközben Németország demográfiai problémái nem oldódtak meg az áttelepítésekkel” – magyarázta.
Márton elmondta, rajta kívül Szász szavaira csak „indirekt módon” reagáltak néhányan a teremből. „Még a Jobbik sem kapta fel a fejét, pedig ez nagyon ellentmond a revizionista felvetéseikkel” – tette hozzá.