Site icon Kitekintő.hu

Martin Schulz nem kér a deficitunióból

Nem fog asszisztálni egy ”hiányunió” létrejöttéhez és nem fog aláírni deficites uniós költségvetést – figyelmeztette az EU-tagországok állam- és kormányfőit csütörtök este Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke.

Az Európai Parlament elnöke csütörtökön világos ultimátumot adott a tagállamoknak: ha az általuk mérlegelt koordináták és számok mentén fognak alkut kötni az Európai Unió 2014 és 2020 közötti többéves keretköltségvetéséről, akkor a képviselőtestület vétójával kell számolniuk.

„Nemet mondok a deficitunióra. Nem írok alá egy deficites költségvetést, mert ez ellentétes lenne a szerződéssel. Ezt tilos megtennem. Ha más vállalja, a lelke rajta, de én nem” – üzent Martin Schulz az állam- és kormányfőknek, akik éppen az EP-elnök sajtótájékoztatójának időpontjában, a tervezetthez képest többórás késéssel kezdték meg a véglegesnek szánt tárgyalásokat a következő többéves pénzügyi keretről.

Schulz emlékeztetett arra, hogy az EU tavalyról 16 milliárd eurós hiánnyal vág neki a 2013-as évnek – források hiányában a Bizottság ennyi pénzt nem volt képes kifizetni a tagállamoknak azon támogatások után, amelyeket azok már folyósítottak a támogatások jogosultjainak. Az EP elnöke kifejtette, hogy Herman Van Rompuy új javaslata alapján közel 960 milliárd euró (egészen pontosan 957 milliárd euró) lenne pénzügyi kötelezettségvállalások szintjén a következő hét évre a közös kiadások szintje. Eközben a kifizetések szerinte 910 és 913 milliárd euró között lennének hasonló intervallumban, vagyis jelentősen elmaradnának a kötelezettségvállalásoktól.

Schulz szerint az olló szélesre nyitásával a kormányok előre beprogramozzák, hogy a kötelezettségvállalások és a kifizetések, illetve a papíron meglévő és a tényleges kifizetések közötti szakadék nőni fog, az uniós költségvetés pedig tartósan deficites marad. Úgy vélte, hogy egy ilyen döntéssel a jövőbe tolnák ki a problémákat. A német szociáldemokrata politikus hangsúlyozta, hogy ez a megoldás ellentétes lenne az uniós szerződéssel, ami előírja, hogy biztosítani kell a szükséges eszközöket az EU működéséhez. Mivel ez a feltétel nem teljesülne, ezért Schulz jelezte, hogy nem fogja a nevét adni egy ilyen alkuhoz.

Az Európai Tanács tagjaival tartott rövid eszmecserén az EP elnöke ezért arra kérte a vezetőket, hogy a mostani tárgyalásokat és az esetleges megállapodást ne végpontnak, hanem egy folyamat kezdetének tartsák, számolva az európai képviselők véleményével. Sajtótájékoztatóján megismételte korábbi intelmét, miszerint minél távolabb kerülnek a kormányok az Európai Bizottság eredeti javaslatától, annál nagyobb lesz az esélye annak, hogy a képviselőtestület elutasítja a megállapodást.

Schulz előrevetítette, hogy az EP titkos szavazást tarthat márciusban az állam- és kormányfők politikai megállapodásáról, azért, hogy a kormányok ne tudjanak nyomást gyakorolni rájuk. Mint mondta, a titkos szavazás elrendeléséhez 151 képviselői aláírás kell, Schulz azzal számol, hogy ez rövidesen összejön.

Az Európai Parlament elnöke azzal is igyekezett fokozni a nyomást a tagállamokra, hogy kijelentette, a képviselőtestületnek semmi gondot nem jelentene az, ha kudarc esetén az EU-nak éves költségvetési tervezésre kell átállnia. Emlékeztetett rá, hogy az ebben az esetben referenciának számító 2013-as költségvetés minden idők legnagyobb büdzséje.

Exit mobile version