Site icon Kitekintő.hu

Sokallja az ország tőkeigényét az IMF

A Nemzetközi Valutaalappal fennálló nézetkülönbségek miatt csúszik a ciprusi mentőcsomag – ismerte el Strasbourgban a szigetország államfője. Demetriosz Krisztofiasz elmondta, Ciprus tőkeigénye egyáltalán nem túlzott, az IMF viszont ezzel szemben úgy látja, irreálisan magas az ország közel teljes GDP-jének megfelelő pénzügyi segítség. Az elnök szerint nem kizárt, hogy a csomagot már az utódja fogja elfogadni.

Bár tavaly novemberben már felröppentek a hírek arról, hogy megszületett a megállapodás Ciprus, az EU, valamint a Nemzetközi Valutaalap között a szigetország bankrendszerének megsegítéséről, a folyósítás rendjét, és az ezért cserébe elvárt intézkedéseket rögzítő „szerződést” azonban még mindig nem írták alá a felek. A kiújult nézetkülönbségekből fakadó késést kedden maga a ciprusi elnök is elismerte.

Demetriosz Krisztofiasz az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülését követően elmondta, a nicosiai kormánynak komoly vitája van a Nemzetközi Valutaalappal a ciprusi bankrendszer tőkeigényét illetően. „Az IMF szerint maximálisak az igényeink, szerintünk azonban a kérelmezett összeg ennél jóval alacsonyabb” – fogalmazott az államfő, aki szerint továbbra is várják, hogy a szakértők felmérjék a szektor tőkeigényét.

Ciprus 2012. július 1-jén vette át az EU Tanácsának elnökségét, éppen akkor, amikor először keltek szárnyra hírek a ciprusi bankrendszer megroggyanásáról. Bár azt azóta sem erősítette meg senki hivatalosan, hogy mekkora a baj, de a közelmúltban a legtöbben 16-17 milliárd eurós segélycsomagot tartottak valószínűnek. Sajtóértesülések szerint azonban a még nem lezárt, de nagyjából már elkészült szakértői jelentés 10 milliárd euró körüli összegben határozta meg a ciprusi bankrendszer feltőkésítési igényéne összegét.

Demetriosz Krisztofiasz kedden Strasbourgban is elmondta, hogy az ország gazdasága kizárólag amiatt gyengült meg, hogy a nemzetközi hitelezők elengedték a görög államadósság egy részét, ami miatt a görög hitelezésben tevékenyen részt vevő ciprusi bankoknak közel 5 milliárd eurónyi veszteséget kellett elkönyvelniük.

Az államfő méltányosnak tartaná, ha a ciprusi bankokat az Európai Stabilitási Mechanizmuson keresztül lehetne közvetlenül feltőkésíteni, anélkül, hogy így terhet jelentene a görög államháztartásra. Ezt kérte Krisztofiasz a strasbourgi sajtótájékoztatóján az eurózónától. Erre a részletszabályok kidolgozása mellett akkor lesz lehetőség, ha az övezet bankjait ellenőrző egységes felügyeleti mechanizmus 2014 tavaszán megkezdi a működését. Elviekben ez előtt is, ha az eurózóna pénzügyminiszterei kidolgozzák a közvetlen feltőkésítéssel kapcsolatos iránymutatásokat.

Ciprus február 17-én elnököt választ. Demetriosz Krisztofiasz már korábban bejelentette, hogy nem indul újra a pozícióért, nem zárta ki azt sem, hogy a mentőcsomagot már az új nicosiai kabinet vezetőjének kell aláírnia.

Krisztofiasz és az Európai Parlament elnöke is egyetértett abban, hogy a nemzetközi hitelezést előkészítő trojkának a politikai legitimációja nem megfelelő mértékű.

Az elnök a sajtótájékoztatón és előtte a plenáris vitában is visszatérően hangoztatta, hogy „Ciprus nem adóparadicsom”. Krisztfiasz ezzel több tagállam közelmúltbéli kritikájára reagált, és kérte, hogyha valóban az adóelkerülés és a pénzmosás hazája lenne a szigetország, akkor ezt számokkal is bizonyítsák.

Elnökségi értékelés

A leköszönő államfő a 2012 második félévében az EU Tanácsát vezető ciprusi elnökséget értékelte Strasbourgban. Szerinte „nem léteznek kicsi és nagy elnökségek, csak jók és rosszak”. Krisztofiasz úgy vélte, hogy a ciprusi elnökség jó elnökség volt. A hat hónap „jelentős sikerei” között említette azt, hogy sikerült szorosabbra fűzni a Tanács és az EP kapcsolatait, és szerinte további jogköröket kellene az EP-nek kapnia. 

Az Európai Parlament elnöke szerint viszont nem volt ilyen rózsás a tagállamok és az EP viszonya az elmúlt félévben. Martin Schulz felidézte, hogy a Schengen-övezet működtetésével kapcsolatos jogszabály miatt komolyan megorrolt a Tanácsra az EP, minek következtében több belügyi dosszié tárgyalásait is blokkolni kezdték a képviselők. Az viszont már Ciprus becsületre váljék, hogy jó diplomáciai érzékkel közvetített a tagországok és az EP között.

Exit mobile version