Site icon Kitekintő.hu

Amnesztiát hirdetett az államfő

Ivan Gašparovič államfő a korábbi híreszteléseket megerősítve valóban elhatározta, hogy Szlovákia önállóvá válásának huszadik évfordulója alkalmából közkegyelmet hirdet.

Az amnesztia január másodikán lép érvénybe, s akkor tájékoztatják részletesebben is a közvéleményt és a sajtót a feltételekről. Korábbi értesülések arról szóltak, hogy a túlzsúfolt börtönökben ülők közül az enyhébb büntetéssel sújtott, a bűncselekményt gondatlanságból elkövető érintettek kaphatnak kegyelmet. Az államfőnek alkotmányos joga van az amnesztia kihirdetésére.

Korábbban mindössze néhány alkalommal került sor hasonló lépésre. Gustáv Husák 1989. novemberében hirdetett amnesztiát, elsősorban a politikai foglyoknak. Václav Havel hivatalba lépése alkalmából 1990. januárjában folyamodott ehhez az eszközhöz, több, mint nyolcezer rabot engedtek szabadon Szlovákiában is – ez a lépés volt az egyik leginkább megkérdőjelezett, mivel köztörvényes, veszélyes bűnözők is szabadlábra kerültek.

Vladimír Mečiar 1998-ban, az elnöki jogkörök átvételével két alkalommal is amnesztiát hirdetett, másodszor pontosította az első közkegyelem részleteit. Ugyanabban az évben Mikuláš Dzurinda szintén módosított az intézkedéseken, eltörölte őket, amit az Alkotmánybíróság alkotmányellenesnek minősített.

Az 1999-es év júliusában Rudolf Schuster részesítette közkegyelemben a gondatlanság miatt elítélt rabokat, a terhes és egyedülálló anyákat, a gyógyíthatatlan betegeket és a 65 évnél idősebb férfiakat, majd decemberben még egy amnesztiát hirdetett. Ivan Gašparovič egyszer, 2004-ben nyúlt ehhez az eszközhöz, első államfői mandátumának megkezdésekor.

Exit mobile version