Site icon Kitekintő.hu

Hollande újratárgyalná a belga adóegyezményt

Francois Hollande francia elnök szombaton bejelentette, hogy újratárgyalná az egyes uniós tagállamokkal kötött adóegyezményeket. A francia kormány a költségvetés fenntarthatóságának zálogát a legmagasabb jövedelmű állampolgárokat, vállalatokat célzó kemény adóterhekben látja, amely azonban körükben jelentős elvándorlást idéz elő. A hitelminősítők, illetve az IMF is aggodalmukat fejezték ki Franciaország jövőbeli kilátásaival kapcsolatban. Az ország a Fitch Ratings szerint egyelőre Németország mellett a legmagasabb államadós-besorolásban marad.

A francia elnök kilátásba helyezte más európai uniós tagállamokkal kötött adóegyezmények újratárgyalását, a magas jövedelmű állampolgárok francia adóztatás alóli kivonulásának megakadályozása érdekében. Kötelesek vagyunk újratárgyalni az adóegyezményeket, hogy tisztázzuk a belga falvakba áttelepült állampolgáraink helyzetét” – jelentette ki Hollande az Európai Tanács ülése végén tett szombati brüsszeli sajtótájékoztatóján, utalva a francia színész Gérard Dépardieu Belgiumba költözése körül kitört botrányra. Az utóbbi időben egyébként számos tehetős francia hagyta el az országot alacsonyabb adóterhek reményében, illetve több cég is kilátásba helyezte kitelepülését.

A kormány októberben jelentette be új adótervezetét, amely az 1 millió euró feletti éves jövedelemmel rendelkezőket 75 százalékos adóval sújtja, illetve az áfa is emelkedik. Hollande gazdaságpolitikája újszerű: „Nem kell, hogy a megszorítási politika legyen Európa sorsa” – jelentette ki májusi győzelmi beszédében. Szociális modelljük az állami kiadások csökkentése helyett a bevételek növelésére helyezi a hangsúlyt a költségvetési hiány pótlása érdekében. A bérek európai viszonylatban az egyik legmagasabbnak számítanak, de az adórendszer a legtehetősebbeket és a nagyvállalatokat nem kíméli.

 A Fitch Ratings pénteken megerősítette az ország AAA államadós-besorolását, bár a következő évet tekintve fenntartja a leminősítés lehetőségét (mint azt már korábban a másik két nagy ügynökség megtette).  „A kormány politikai nyilatkozatai azt mutatják, hogy elkötelezett a gazdasági reformok végrehajtására. De a bejelentett intézkedések (…) valószínűleg nem elegendőek, hogy megállítsák a versenyképesség hanyatlását” – áll az indoklásban. „A munkaerőpiac reformja egy újabb fontos alkalom lesz arra, hogy bizonyítsa elkötelezettségét a strukturális átalakítások kivitelezésére” – tette hozzá a hitelminősítő. Pierre Moscovici francia gazdasági és pénzügyminiszter a Fitch döntését ösztönzésnek tekinti a jövőre nézve, hogy a megkezdett irányvonalak mentén kell folytatni a reformokat.

 A hitelminősítők mellett a Nemzetközi Valutaalap is borús Franciaország jövőbeli teljesítményével kapcsolatban. Bár egyelőre a befektetők bíznak az ország fizetőképességében, de amint felfedezik a benne rejlő kockázatot, az országnak egyre költségesebbé válhat majd a nemzetközi piacokról finanszíroznia magát. A Fitch Ratings is jelezte, hogy a Franciaországgal azonos besorolású uniós államokkal ellentétben itt a magas államadósság, költségvetési hiány, illetve munkanélküliségi ráta miatt sokkal nagyobb veszélyt jelent az euró válsága. Bár az államadósság mértékében Németországhoz viszonyítva nincs nagy eltérés, a 10 százalékos munkanélküliség és a  4,5 százalékos deficit valós félelmekre adhat okot. Továbbá, a magas átlagbérek miatti rugalmatlan munkaerőpiac hátráltatja a versenyképességet és ellehetetleníti a munkahelyteremtést. A Nemzetközi Valutaalap szerint „Franciaország gazdasági kilátásai romlanak, ha nem tudja jelentősen csökkenteni kiadásait, ahogy azt Görögország, Olaszország és Portugália is tette”. Louis Gallois, francia üzletember a kormányt egy, a munkaerő-piaci kiadások 30 milliárd eurós megvágásával járó „sokkterápia” megtételére sürgeti.

A negatív jóslatokra reagálva a gazdasági miniszter jelezte, hogy Franciaországnak ugyan javítania kell versenyképességén, még mindig a világ ötödik legnagyobb gazdasági hatalma. Leszögezte, hogy a problémák nem ugyanazok, mint a mediterrán államok esetében, az ország azokra adott válaszként sajátos, a korábbi kormányokhoz képest sokkal ambíciózusabb reformokat kíván véghezvinni. 

Exit mobile version