Az EP költségvetési bizottsága után csütörtökön a Tanács is jóváhagyta a 2013-as uniós költségvetésről és a 2012-es büdzsé módosításáról kötött megállapodást. A nemzeti összjövedelem 0,99 százalékát szánja jövőre kifizetésekre az EU, ami 2,4 százalékos növekedés az idei évhez képest.
Formabontó módon a bel- és igazságügyi tanács hagyta jóvá csütörtökön a jövő évi uniós költségvetésről az EP és a Tanács tárgyalóküldöttségei által kötött megállapodást, egy nappal azután, hogy a Parlament költségvetési bizottsága is rábólintott az alkura. A parlamenti bizottság hétfőn érdemben is szavaz a 2013-as költségvetésről, mielőtt december 12-én a képviselőtestület egésze elé kerülne végszavazásra a csomag.
A „csomag” kifejezés annál is indokoltabb, mert a 2013-as büdzsé Bizottság által javasolt tervezetének intézményközi vitája szorosan összekapcsolódott a 2012-es költségvetés módosításával. Brüsszel ősszel 9 milliárd eurós utólagos befizetést kért a kormányoktól a tagállamok által odahaza már különböző címeken a jogosultaknak kifizetett támogatások visszatérítésére.
Miközben a Tanács erre csak a 2013-as büdzsé kiadásainak részbeni bevonásával volt hajlandó, amit az Európai Parlament elutasított, a két intézmény a novemberi egyeztetéseken végül dolgavégezetlenül állt fel a tárgyalóasztaltól. Az elmúlt napokban azonban tárgyalói szintén létrejött a megállapodás a Bizottság által időközben benyújtott új tervezetről és a 2012-es büdzsé módosításáról is, és ennek az alkunak a szentesítése azóta már javában folyik a döntéshozatali jogkörrel rendelkező két uniós intézményben.
A megállapodás értelmében a kifizetések szintje a 2012-es büdzsében 6 milliárd euróval növekszik majd, további körülbelül 100 millió eurót pedig átcsoportosítások révén szabadítanak fel. A hiányzó 2,9 milliárd eurót ugyanakkor elvileg a 2013-as költségvetésből pótolják majd, bár az nem egészen világos, hogy kereten belül vagy pótlólagos tagállami befizetésekből. Martin Schulz, az EP elnöke szerint csak a második verzió jöhet szóba.
A közel 3 milliárd euróból 1,4 milliárd euró az az összeg, aminek rendeltetésszerű felhasználását a Bizottság jelenleg is ellenőrzi, a maradék 1,5 milliárd euró pedig a 2000 és 2006 közötti (!) többéves pénzügyi keretből finanszírozott programok lezárásához szükséges összeg.
Az EP és a Tanács több közös nyilatkozatot is elfogadott, amelyek garanciákat tartalmaznak arra vonatkozóan, hogy egyrészt ugyanúgy értelmezik a megállapodást, másrészt pedig 2013-ban, menetközben, ha kell, egy sor módosítással teremtik elő a felmerülő kiadásokra a forrásokat.
A megállapodás értelmében a tényleges kifizetések szintje jövőre 132,84 milliárd euró lesz, ami az EU27-ek nemzeti össztermékének (GNI) 0,99 százaléka. Ez 2,4 százalékos növekedést jelent a 2012-es büdzséhez képest.
A pénzügyi kötelezettségvállalásokra 150,9 milliárd eurót különítenek el, ez 1,6 százalékos növekedés 2012-höz viszonyítva és 2,5 milliárd euróval van a hétéves keretköltségvetés előre rögzített plafonja alatt.
A kohéziós támogatások kifizetésére a Bizottság által javasolt 49 milliárd euró helyett 47,2 milliárd euró áll majd rendelkezésre, az agrár- és környezetvédelmi kifizetésekre pedig 57,5 milliárd euró a Brüsszel által javasolt 57,9 milliárd helyett.