Az IMF-hez hasonlóan az Európai Bizottság alelnöke is egyértelmű üzenetet vár a hiteltárgyalások folytatásához Budapesttől arra vonatkozóan, hogy ha lesz megállapodás, azt végre is hajtják majd. Matolcsy György viszont arra számít, hogy jövő év elején folytatódnak a hiteltárgyalások az EU-val és az IMF-fel.
A keddi pénzügyminiszteri tanácsülés előtt tartott, reggelivel összekötött informális megbeszélésen a deficiteljárás alá vont valutaövezeti tagállamok mellett Magyarország és Szlovénia is szóba került.
A magyar témát brüsszeli illetékesek tájékoztatása szerint a pénzügyminiszteri tanács üléseit előkészítő gazdasági és pénzügyi bizottság (EFC) rövid összefoglalója vezette fel, amelyben úgy vélekedett, hogy bár Magyarország a költségvetési célokat teljesíti, sokszor olyan intézkedéseknek köszönhetően, amelyek – szerinte – nem segítik elő a növekedést és a foglalkoztatást. Értesülések szerint azt is hozzátette, hogy mindezek alapján kérdéses a kormánynak egy IMF-program melletti elkötelezettsége.
Az EU gazdasági és pénzügyi biztosa szemtanúk szerint „tárgyszerű” tájékoztatást adott a magyar helyzetről, mindenekelőtt emlékeztetve arra, hogy hazánkkal szemben folyik a leghosszabb ideje, 2004. júliusa óta eljárás a túlzott mértékű hiány miatt. Olli Rehn elmondta, hogy a kormány az utóbbi időszakban számos intézkedést hozott a túlzott mértékű hiány kiigazítására, amelyek eredménnyel is jártak.
A Bizottság alelnöke a függőben lévő hiteltárgyalásokról szólva rámutatott, hogy az IMF-ellen a közelmúltban folytatott médiakampány nem arról tanúskodik, hogy a kormány elkötelezett lenne a tárgyalások sikere mellett. Megjegyezte, hogy számos esetben a meghozott intézkedések tartalmát szerinte nem lehetne beilleszteni egy IMF-programba. Rehn információink szerint hangsúlyozta, hogy a hiteltárgyalások érdemi folytatásához egyértelmű üzenet kell a kormánytól, mégpedig arra, hogy ha lesz megállapodás, az végre is lesz hajtva. A biztos kijelentése hasonlít az IMF külkapcsolatokért felelős igazgatójának nemrég tett kijelentésére, miszerint egyértelmű üzenetet várnak a kormánytól arra, hogy értékes partnernek tekintik a valutalapot és az EU-t.
Matolcsy György hozzászólásában értesülésünk szerint ugyanakkor annak a várakozásának adott hangot, hogy 2013 elején folytatódni fognak a tárgyalások a pénzügyi támogatási programról az EU-val és az IMF-fel.
A nemzetgazdasági miniszter emlékeztetett rá, hogy Magyarország az elmúlt hónapokban jelentős erőfeszítéseket tett, aminek sikerét szerinte számos mutató alakulása is igazolja. Így például csökkent az államadósság, a hiánycélokat sikerült betartani, és a folyó fizetési mérleg is többletet mutat.
Matolcsy arra is kitért, hogy a kormány megítélése szerint sikerrel megfelelt a Nemzeti Valutaalap által támasztott három feltételnek. A kormány ezzel összhangban felülvizsgálta a makrogazdasági pályát; gondoskodott arról, hogy a deficit a GDP-arányosan 3 százalékos szint alá kerüljön 2013-ban, és a pénzügyi tranzakciós illetékből törölték a Magyar Nemzeti Bank műveleteire vonatkozó rendelkezéseket.
A miniszter elismerte, hogy a magyar kiigazítási lépések a hagyományos mellett nem hagyományos eszközöket is tartalmaztak, de a számok szerinte önmagukért beszélnek.