Viviane Reding, a jogérvényesülésért, alapvető jogokért és uniós állampolgárságért felelős luxemburgi biztos novemberi közleményében egyértelműen az EU föderáció irányába történő elmozdulását szorgalmazta.Szerinte ez az út kivezetne a gazdasági és monetáris válságból, és segítene egy olyan demokratikus modell létrehozásában, ami akadályozná a múlt hibáinak ismétlődését.
Az Európai Egyesült Államok ötlete nem Redingtől ered, már a 19. században megjelent Victor Hugo által. Hugo 1849-ben, a párizsi békekongresszuson elnökölve így látta a jövőbeli Európai Uniót: „Eljön a nap, amikor az ágyúkat múzeumokban fogják kiállítani, és az emberek azon tűnődnek majd, hogy vajon mi célt szolgálhattak. Eljön a nap, amikor két roppant csoport, az Amerikai Egyesült Államok és az Európai Egyesült Államok, az egyik a másiknak kezét nyújtja a tengeren át, termékeikkel kereskednek, és megosztják egymással kereskedelmüket, iparukat, művészetüket és ötleteiket”.
Victor Hugo Európai Egyesült Államok gondolata elsősorban a béke, demokrácia megvalósítására irányult, létrehozva egy olyan magasabb szintű közösséget, melyben Európa nemzetei egyesülnek, általános választójoggal és megfelelő méretű törvényhozással kiegészülve. A pacifista és demokratikus elemeket ötvöző gondolat Viviane Reding által újra visszatért.
A politikus szerint egyértelmű, hogy a tagállamok hatalmas problémákkal rendelkeznek, és itt az ideje egy új Európa koncepció megfogalmazásának. Ehhez azonban elemezni kell a múlt hibáit. Reding szerint, amikor döntés született a monetáris unió létrejöttéről, nem töréntek hasonlóan hatékony lépések a közösségi fiskális politika tekintetében,így nem egy szupranacionális gazdasági testület dolgozott, hanem 17 pénzügyminiszter más és más érdekekkel. Annak ellenére, hogy ma beszélhetünk monetáris unióról, nincs olyan uniós költségvetés, ami alapján a versenyképesség érdekében közös gazdasági célokat lehetne megfogalmazni. Fontos lenne kialakítani egy európai pénzügyminiszteri tisztséget, aki felelős lenne az Európai Parlamentnek, ugyanakkor képes lenne fellépni a tagállamokkal szemben.
Mindezek mellett Reding nem felejtette el méltatni az Európai Unió utóbbi években elért sikereit. Véleménye szerint az Európai Stabilitási Mechanizmus létrejötte történelmi fordulat, hiszen hitelkihelyezési képessége több mint 200 euró, és akár a jövőben kialakuló bankunió mentőöve lehet. Ugyancsak példaértékűnek tartja a 2012 márciusában aláírt fiskális paktumot, mely a költségvetési fegyelmet biztosítja az eurozóna államaiban. Ennek ellenére Reding kitart álláspontja mellett, hogy ezek az eszközök csak időt nyernek, nem erősítik meg azt a „törékeny szerkezetet”, amit Maastricht létrehozott.
Az uniós biztos nyilatkozatában Angela Merkel ötletét méltatta, mely alapján az Európai Bizottságnak egyfajta nemzetek feletti kormánnyá kéne alakulnia. Szerinte ennek a koncepcionális váltásnak rég eljött az ideje. Reding kitért az amerikai elnökválasztásra is, mely megmutatta, hogy a politikai döntések mozgatni tudnak egy egész kontinenst, de ehhez olyan politikusokra van szükség, akik közvetlen párbeszédet tudnak folytatni a polgárokkal. Ehhez persze az európai politikusoknak több nyelven kéne folyékonyan beszélni. Ugyancsak az USA példáját hozva szükség lenne egy erős kétkamarás törvényhozásra és talán egy nap végrehajtó elnököt is választhat Európa.
Reding fontosnak látta hangsúlyozni, hogy az Európai Egyesült Államok nem pár nap, vagy egy hét szüleménye, hosszú időre van szükség a kialakulásához. Dönteni kell arról is, hogy minden tagállam vagy csak a monetáris unió tagállamai szeretnének a föderális Európa részeseivé válni. A fontosabb kérdések megválaszolásán kívül elkötelezettségre van szükség, és talán előbb is létrejöhet az Európai Egyesült Államok,mint gondolánk.