Minimális kozmetikai változtatásokkal hétfőn benyújtotta a 2013-as uniós költségvetés új tervezetét az Európai Bizottság. A tagállamoknak és az Európai Parlamentnek alig néhány hete van, hogy nyélbe üsse az alkut a jövő évi büdzséről.
Csupán kozmetikai változtatásokat hajtott végre az Európai Bizottság a 2013-as költségvetésen, amelynek új tervezetét hétfőn fogadta el a testület, miután néhány nappal ezelőtt kudarcba fulladtak a Tanács és az Európai Parlament közötti egyeztető tárgyalások Brüsszel korábbi javaslatáról.
Az új verzió 150,9 milliárd euróról 151 milliárd euróra emeli a jövő évi büdzsében a pénzügyi kötelezettségvállalások összegét, miközben a tényleges kifizetések 137,9 milliárd euróról 137,8 milliárd euróra csökkennek. Mindkét módosítás az uniós GDP 0,05 százalékávak egyenértékű.
Janusz Lewandowski költségvetési biztos szóvivője két okkal magyarázta a felületi változtatásokat. Egyrészt azzal, hogy a tagállami becsléseken alapulnak a számok, amelyek nem változtak. Másrészt pedig emlékeztetett rá, hogy a néhány héttel ezelőtti kudarcnak sem a 2013-as számok, hanem elvek és eljárások közötti véleménykülönbség volt az oka.
Emlékezetes, hogy a Tanács és az EP a Bizottság által javasolt 2012-es pótköltségvetés kezelésén különbözött össze. A képviselők a Brüsszel által javasolt 9 milliárdos (ténylegesen 6 milliárd eurós) kiegészítés elfogadásától tették függővé azt, hogy egyáltalán tárgyaljanak a tagállamokkal a 2013-as büdzséről. A Tanács ezzel szemben csomagban, a különböző nyitott kérdések együttes kezelésével kívánta volna megoldani az ügyet. Végül nem tudtak zöldágra vergődni, és az Európai Parlament a maga részéről lezárta a vitát.
A szabályok értelmében az Európai Bizottságnak blokkolás esetén új költségvetési tervezetet kell készítenie, amit legkésőbb december végéig kell elfogadnia a két döntéshozónak, különben az EU érvényes büdzsé nélkül vághat neki a 2013-as évnek. A szabályok szerint ilyenkor az előző évi büdzsé számait tizenkét hónapra leosztva fordíthatja kiadásokra minden hónapban az Európai Unió, ám ebbe nem fér bele olyan kiadások és olyan mértékű finanszírozása, ami előző évben nem volt betervezve.
Úgy tudni, hogy a tagállamok nagykövetei már a héten megvitatják a Bizottság javaslatát és valamelyik jövő heti tanácsülésen fogadhatják el a közös tanácsi álláspontot. Ha minden jól megy, akkor az EP december 10.i plenáris ülésén szavazhatna a költségvetésről.
Nevük elhallgatását kérő tanácsi források ugyanakkor az első benyomások után meglehetősen lesújtó véleménnyel voltak a Bizottság tervezetéről, ami szerintük nem veszi kellően figyelembe a tagállamok álláspontját, így pedig nem lesz könnyű megállapodni.