Site icon Kitekintő.hu

Nyilvánosságra hozta az FBI Sztálin lányának titkos aktáit

Az újonnan feloldott dokumentumok azt mutatják, hogy az FBI szoros megfigyelés alatt tartotta a szovjet diktátor, Joszif Sztálin egyetlen lányát, Szvetlana Allilujevát, aki 1967-ben disszidált az Egyesült Államokba – írta a The Moscow Times. Az informátorok által összegyűjtött részletekből kiderül, hogyan befolyásolta mindez a nemzetközi kapcsolatokat.

A dokumentumokat hétfőn hozták nyilvánosságra az Associated Press (AP) hírügynökség kérésére, az Információ Szabadsága törvény alapján, azt követően, hogy Sztálin lánya tavaly novemberben, 85 évesen elhunyt egy wisconsini idősek otthonában. Szvetlana Allilujevaként hagyta el 1967-ben a Szovjetuniót, amikor Hruscsov engedélyével harmadik férje – igaz hivatalosan nem voltak házasok -, Brijesh Singh, az indiai kommunista párt prominens tagjának temetésére Indiába utazott, ám onnan nem tért vissza. Elmondása szerint kinnmaradásának „nem politikai, hanem emberi okai voltak”.

A Lana Peters nevet 1970-ben vette fel, miután hozzáment  William Wesley Peters, építészmérnökhöz, aki a 20. század első felének egyik legkiemelkedőbb építésze, Frank Lloyd Wright tanítványa volt. Nyugaton maradása a hidegháború közepén „kínosan” érintette a kommunistákat, ugyanakkor híres szerzővé is tette: 1967-ben megjelent „Húsz levél a barátomhoz” című könyve, melyben visszaemlékezik apjára és a kremli évekre, világszenzáció lett.

Valahol a két ország között…

Az FBI bizalmas forrása egy 1967. április 28-ai feljegyzésben arról számol be, hogy a disszidálásnak „mélyreható hatása” lehet mindazokra, akik azt fontolgatják, hogy elhagynák a Szovjetuniót. A forrás azt állította, hogy a disszidálás kérdését megvitatta az ENSZ egy csehszlovák újságírójával és a csehszlovák „misszó” egy tagjával. „A forrásunk véleménye szerint az Egyesült Államok nagyfokú érettséget, méltóságot és megértést tanúsított ezekben az időkben” – olvasható a nyilvánosságra hozott aktában. A feljegyzés megemlíti, hogy a dokumentum tetején és alján is kiemelten szerepel, hogy „TITKOS”. 

Egy 1967. június 2-ra datált feljegyzés, egy szintén meg nem nevezett FBI forrás és a washingtoni szovjet nagykövettség második számú embere, Mihail Trepihalin közötti párbeszédet rögzít. A forrás szerint Trepihalin elmondta neki, hogy a szovjetek „nagyon csalódottak voltak a disszidálás miatt”, és attól tartottak, hogy az USA ezt „propaganda célokra” fogja használni. Trepihalin „attól tartott, hogy az amerikai hatalom arra használná mindezt, hogy lerombolja az ország és a Szovjetunió közötti kapcsolatokat”.

Ugyanebből a hónapból származó másik dokumentumban egy szintén titkos informátor arról számol be, hogy a szovjet hatóságok szerint Allilujeva disszidálása „aláássa Sztálin nevét és családját”. Peters igaz elutasította a kommunizmust és apja politikáját, származása azonban végigkísérte egész életét az Egyesült Államokban is. 

Az emberek azt mondják, ‘Sztálin lánya, Sztálin lánya’, mintha ez azt jelentené, hogy géppisztollyal járok és amerikaiakra lövök. Vagy épp azt mondják, hogy ‘Nem, hiszen idejött. Amerikai állampolgár.’  Ami azt jelenti, hogy bomba vagyok a többiekkel szemben. De egyik sem igaz. Valahol a kettő között vagyok.” – nyilatkozta Allilujeva egy 2007-ben adott interjúban.

Sztálin lánya azonban nemcsak az Egyesült Államokban élt. Rövid ideig Svájcban is tartózkodott, 1982-ben az Egyesült Királyságba, Cambridge-be költözött. De két évvel később visszatért a Szovjetunióba, ahol állampolgárságát is visszakapta. Ezt követően Grúziában élt, majd 1986-ban ismét elhagyta a Szovjetuniót, és ekkor telepedett le az amerikai Wisconsinban. Összesen négyszer ment férjhez, két lánya és egy fia született. Első házasságából született fia, Joszif, híres orosz kardiológus 2008-ban hunyt el. Második házasságból született Jekatyerina lánya jelenleg a kamcsatkai Klucsiban él, és a vulkanológiai intézet vezető tudományos munkatársa. Szvetlana egyébként 1967-ben gyermekei nélkül költözött nyugatra, akik emiatt anyjuk 1984-es visszatérését hidegen fogadták. Harmadik gyermeke, Olga Peters amerikai férjétől született, ma Chrese Evans néven él az oregoni Portland-ben.

George Kennan, aki az egykori Szovjetunió és Jugoszlávia amerikai nagykövete és egyben a hidegháború kulcsfigurája volt, arról tájékoztatta az FBI-t, hogy ő és Allilujeva attól tartanak, hogy szovjet ügynökök megpróbálnak Szvetlana nyomára bukkanni, derül ki egy 1967-es decemberi feljegyzésből. A memo megjegyzi továbbá azt is, hogy semmilyen biztonsági intézkedést nem tettek Peters számára, és az aktában egyetlen dokumentum sem szól arról, hogy valaha a KGB lenyomozta volna. 1968 májusában egy másik FBI forrás szerint azonban Allilujeva csupán azért disszidált, mert „vonzotta őt az Egyesült Államok anyagi jóléte”. 

„Szigorúan bizalmas”

Az AP hírügynökség azonban arról is beszámol, hogy a nyilvánosságra hozott 233 oldalas dokumentumból nem minden adat lett felfedve. Az FBI ugyanis a törvényre hivatkozva kivételeket jegyez meg, melyek tartalma a titkosítás feloldása során nem hozható nyilvánosságra, mert azok érinthetik a külpolitikát, bizalmas forrásokat, orvosi és egyéb információkat. Ezek feloldására a személyiségi jogok védelme miatt nincs felhatalmazásuk. 

További 94 oldal, melyet az aktában találtak pedig kizárólag az FBI birtokában maradt, mivel az, elmondásuk szerint, más kormányszerveket is érintő információkat tartalmaz, így azok az oldalak továbbra is a kormány ellenőrzése alatt állnak. A nyilvánosságra hozott oldalak több, mint fele a disszidálásról szóló, a ’60-as évekből származó újságcikkek és más média termékek másolata. 

Érdekesség, hogy valaki, akinek a neve szintén titkosítva maradt, arra kérte közvetlenül az FBI akkori igazgatóját, J. Edgare Hoover-t, hogy továbbítson egy levelet „Joszif Sztálin lányának”. A levél szerzője azt is megjegyzi, hogy amennyiben szükséges, Hoover nyugodtan módosíthatja vagy törölheti a levél bizonyos részeit. A levélből a következő rész került nyilvánosságra:

Hiszem, hogy Szvetlana megadta számunkra (szabad nemzeteknek) a legnagyobb lehetőséget, hogy felvilágosítsuk (és tanítsuk) az orosz népet (és a kommunista ellenőrzés alatt álló nemzeteket), azon célból, hogy nem folytathatják a lehetetlen és elfogadhatatlan jelenlegi kormány rendszerüket.”

Az akta tartalmazza Hoover meglehetősen tömör, három mondatos válaszát is, melyben elutasítja a kérést, arra hivatkozva, hogy az FBI nem továbbít leveleket. „Remélem, megérti.” – írta Hoover. 

Exit mobile version