Site icon Kitekintő.hu

Célkeresztben a máltai EU-biztosjelölt

Alig csendesült el az Európai Bizottságon belüli vita John Dalli, Málta uniós biztosának lemondása körül, az új jelölt körül már forr a levegő. Habár meghallgatása után pozitív vélemények kaptak szárnyra, a civil szervezetek továbbra is tiltakoznak ellene és az Európai Parlament megosztott Tonio Borg biztosi jóváhagyását illetően.

Az ellene felhozott korrupciós vádak miatt köszönt le az előző máltai biztos, John Dalli október 16-án. A pozíció új várományosának, Tonio Borgnak neve már négy nappal később az állam hivatalos jelöltjeként jelent meg a médiában. Az Európai Bizottság elnöke, José Manuel Barroso rábólintott már a volt külügyminisztere személyére.

Az Európai Parlament eljárási szabályzata szerint, a biztosjelöltet először az általános kompetenciái, az európai elkötelezettsége és a személyi függetlensége alapján értékelik. Szakmai szempontból szintén górcső alá veszik egészségügyi és fogyasztóvédelmi tudását, valamint kommunikációs készségeit. A meghallgatás a környezetvédelmi, közegészségügyi és élelmiszerbiztonsági bizottság tagjai előtt zajlott, kiegészülve a vidékfejlesztési bizottság, a belső piac és a fogyasztóvédelmi bizottság képviselőivel. A végső döntést az Európai Parlament plenárisa fogja meghozni, a tervek szerint november 21-én vagy 22-én.

A meghallgatás előtt katolikus, LGBT (leszbikusok, melegek, biszexuálisok és transzneműek) és egyéb civil szervezetek koalíciója szólította fel az Európai Bizottságot, hogy ne hagyják jóvá az új biztos személyét.

Az előzetes hírek is arról szóltak, hogy Borgra konzervatív nézetei miatt – amelyekért egy liberális EP-képviselő dinoszaurusznak nevezte – kemény kérdések várnak.Az Európai Szocialisták és Demokraták Progresszív Szövetségének (Progressive Alliance of Socialists and Democrats, S&D) frakcióivezetője, Hannes Swoboda az alábbi véleményt fogalmazta meg: „Az S&D frakció csak akkor fog mellette szavazni, ha kétségtelenül demonstrálja a meghallgatáson mind a kompetencia, mind pedig az Alapvető Jogok Kartájának feltétlen tiszteletét.” Keményebb hangot ütött meg Gabriele Zimmer, az Egységes Európai Baloldal/Északi Zöld Baloldal (European United Left – Nordic Green Left, GUE/NGL) elnöke: „Tonio Borg elkötelezettségének hiánya az emberi jogok és egyenlőség irányába, különösképpen pedig abortuszellenessége és válásellenessége komoly aggodalomra adnak okot, nem említve az LGBT közösségeinek megvetését, az idejétmúlt nézeteit a szexuális és reproduktív egészségügy terén. Nem nagyon látom, hogy ezeket az attitűdöket hogyan ellensúlyozni az EU egészségügyi és fogyasztóvédelmi politikájának felelősségével.” Érdekesség, hogy a Malta Today online szavazásán a voksolók 52 százaléka Borg bukását jósolta az európai követelményeknek nem megfelelő nézetei miatt.

A meghallgatás kérdései érintették a frakciók által megfogalmazott kétséges pontokat is, ám Borgnak némileg sikerült a kételyeket eloszlatnia. Kijelentette, hogy támogatni fogja az LGBT jogok keretegyezményét, amennyiben az összhangban van a Lisszaboni Szerződéssel.

A kérdéseket követően az Európai Néppárt (European People’s Party, EPP) adta ki az első nyilatkozatot, amelyben támogatásáról biztosította a jelöltet – aki egyébként az EPP pártcsaládjába tartozó máltai Nemzeti Párt (Partit Nazzjonalista) tagja. A közösségi média felületeiről érkező visszajelzések alapján összességében jó benyomásról számol be a Malta Independent.„Nincs okunk, hogy elutasítsuk Mr. Borg jelöltségét” – közölte Mattias Groote, a Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszerbiztonsági bizottság szocialista elnöke. Az European Dignity Watch elnevezésű civil szervezet közleményében úgy fogalmazott, hogy „ha minden politikus ennyire transzparens lenne, Európa jobban járna”. A szervezet korábban is kiállt a politikus mellett, mondván: a máltai jelölt egy katolikusellenes cselszövés áldozata, amelyet az európai liberálisok és szekularisták szőttek.

Az Európai Parlament harmadik és negyedik legnagyobb frakciója, a Liberálisok és Demokraták Szövetsége Európáért (Alliance of Liberals and Democrats for Europe, ALDE) és a Zöldek/Európai Szabad Szövetség (GREENS/European Free Alliance, GREENS/EFA) azóta nemet mondott a máltai politikusra. Mindkét európai frakció kétségesnek találja, hogy Borg az új pozíciójában el tudja választani a személyes és szakmai véleményét, valamint magánvéleménye nem befolyásolja munkáját. A második legnagyobb tömörülés, az S&D egyelőre nem foglalt állást.

A Malta Today cikkében felhívta a figyelmet a kulturális különbségekre: ami Párizsban, Brüsszelben és Berlinben megszokottnak tűnik, az a szigetországban tabunak számít. Tonio Borg nyíltan felvállalt abortuszellenes nézetei nagyon is összecsengenek Málta konzervatív népessége egy részének véleményével. Természetesen meglehetősen nehézkes szétválasztani a személyes és szakmai részeket, de az újság szerint a politikus bizonyította már képességeit korábbi hivatalában, miniszterként.

Exit mobile version