Már januárban elfogadtatná a dohányipari irányelvet az Európai Bizottsággal a testület máltai tagjelöltje. Tonio Borg, a szigetország jelenlegi külügyminisztere az európai parlamenti meghallgatásán hangoztatta, hogy szigorúan az uniós jogszabályok szerint végezné a munkáját „nem máltai, hanem európai biztosként”.
Közel három órán keresztül faggatták az Európai Parlament képviselői az Európai Bizottság egészségügyi és fogyasztóvédelmi ügyekért felelős tagjelöltjét, akit John Dalli korábbi EU-biztos lemondása után jelölt a testületbe a máltai kormány. A szigetország jelenlegi külügyminisztere többször is kijelentette, hogy nem máltai, hanem európai biztos kíván lenni, amit a képviselők többször is tapssal jutalmaztak, a visszajelzéseik és az interneten tett folyamatos értékeléseik alapján általában is jónak ítélve Tonio Borg teljesítményét.
A biztosjelölt bejelentette, megválasztása esetén első dolga lesz, hogy megindítsa az Európai Bizottságon belül szükséges úgynevezett intézményközi konzultációt a megfeneklett dohányipari irányelvről, és ezt követően – a tervei szerint – már januárban benyújthatná a testület a keretjogszabályt az Európai Parlamentnek és a tagállamoknak. Tonio Borg azt mondta, „a dohányipari irányelv nem halott, nagyon is él és virul, én pedig minél előbb szeretnék az asztalra tenni egy ambíciózus direktívát”.
Mindezt azért tartotta fontosnak hangsúlyozni a máltai biztosjelölt, mert elődje, John Dalli éppen ezen irányelv kapcsán kényszerült lemondásra. A volt uniós biztos korábban utalt arra, hogy a dohányipari lobbi „fúrta meg” a készülő jogszabályt, amit még idén be is mutatott volna a Bizottság, és végülis éppen ehhez az irányelvhez kapcsolódott az a korrupciós botrány is, ami John Dalli lemondásához vezetett.
Tonio Borg a meghallgatásán meglepően kevés kérdést kapott a dohányipar helyzetéről, a szektor lobbierejéről, és a készülő jogszabályról. Utóbbival összefüggésben elmondta, „nem szabad különbséget tenni a dohánytermékek között, ezek csomagolásának pedig tükröznie kell azt, hogy dohánytermékekről beszélünk” – fogalmazott a külügyminiszter, jelezve, hogy egészségügyi megfontolások állnak majd a további szigorítás előtt: azaz a gyermekek, a nők és a nemdohányzók védelme.
További magyarázatot nem fűzött a mondataihoz, de minden bizonnyal arra célzott, hogy ahogyan a John Dalli által tervezett irányelv, így az általa elfogadandó direktíva is szigorítani fogja a dohánytermékek árusítását, és látványosabban fogja feltüntetni azok káros egészségügyi hatásait. Az egyszínű csomagolással kapcsolatos korábbi bizottsági tervről nem kívánt részleteket elárulni, a saját véleményét hangoztatva viszont elmondta, szeretné a tagállamokra hagyni, hogy bevezessenek ilyen egyszerű csomagolást, ami viszont számára a legfontosabb: a jelenleg hatályos dohányipari szabályozásnál nem lehet enyhébb az új irányelv.
Ami a januárra tervezett bizottsági elfogadást illeti, a biztosjelölt hangsúlyozta, „mindezt nem csak kitaláltam, hanem egyeztettem Barroso elnökkel, ellenőriztem a bizottsági menetrendet, és ezek alapján megvalósítható a januári bemutató”.
További tervek
Tonio Borg elmondta, a három „C” elvét szeretné követni megválasztása esetén: bizalom, folytonosság és a félbehagyott ügyek továbbvitele. (Angolul: Confidence, Continuity and Completion of tasks at hand – a szerk.)
A biztosjelölt hangsúlyozta, szigorúan az európai uniós jogszabályok, és az EU-biztosokat kötő eljárásjog alapján szeretné végezni a munkáját, ebből a szempontból a személyes preferenciái nem is számítanak. Ugyanez volt a válasz a szexuális alapú megkülönböztetéssel, a nők jogaival és az abortusszal kapcsolatos kérdésekre is, amelyekkel összefüggésben korábban tett kijelentései többször is a viták kereszttüzébe állították Tonio Borgot. A kereszténydemokrata máltai politikus a jobboldali pártjának is a konzervatív-katolikus szárnyához tartozik, és mint így, korábban többször felszólalt az egyneműek házassága és az abortusz tilalma mellett.
Az előbbivel kapcsolatban leszögezte, a máltai kormányban végülis támogatta az azonos neműek jogainak növelését, és támogatja a nők gazdasági szerepvállalásának növelését célzó, szerdán bemutatandó jogszabályi javaslatot is. Hangsúlyozta emellett, hogy az elveit magánemberként nem fogja feladni, de EU-biztosként az uniós jog és az Alapvető Jogok Chartája alapján fog dolgozni.
Az egészségügy területén Tonio Borg fontosnak tartaná a páciensek helyzetének javítását, és mint mondta, arra fogja sarkallni a tagállamokat, hogy tegyék hatékonyabbá az egészségügyi szektorukat. „Az egészség nem költség, hanem befektetés” – hangoztatta visszatérően az EU-biztosjelölt, hozzátéve, hogy tisztában van azzal, hogy az egészségügy tagállami hatáskörbe tartozik.
A fogyasztóvédelemről szólva a máltai politikus bejelentette, ha megválasztják, a jövő év elején átfogó termékbiztonsági és piacfelügyeleti jogszabálycsomagot mutat be a vállalkozáspolitikáért felelős kollégájával együtt. Ennek célja a meglévő szabályok hatékonyabb végrehajtása, az eljárások egyszerűsítése és a belső piac kiépítése lesz „annak érdekében, hogy az EU az egyébként is magas színvonalú előírásokat is túlszárnyalva a fogyasztóvédelmi szabályok bajnoka legyen” – fogalmazott Borg.
Ugyancsak a kiemelt tervek között van a bankszámlanyitás megkönnyítésével kapcsolatos jogszabály vitájának mielőbbi lefolytatása, és egy – az új élelmiszerekkel (novel food) kapcsolatos – új jogszabály benyújtása.
Hangsúlyozta ugyanakkor a biztosjelölt, hogy sok területen nincs szükség új szabályozásra, pusztán a jelenleg hatályban lévők tényleges végrehajtására. Felsorolása szerinte idetartoznak a tojótyúkok, és a vemhes sertések ketrecével kapcsolatos jogszabályok, valamint az állatok szállításáról szóló irányelv is. utóbbit ettől függetlenül jövőre felülvizsgáltatná a Bizottsággal.
Az európai parlamenti képviselők a meghallgatás alatt folyamatosan kommentálták a közösségi oldalakon a feltett kérdéseket és válaszokat, rendszerint saját magukat kritizálva, amiért nem uniós kompetenciába tartozó kérdések kapcsán is cselekvést sürgettek az uniós biztosjelöltnél.
Az Európai Parlament a jövő heti strasbourgi ülésén szavazhat majd a Tonio Borg támogatásáról, vagy elutasításáról szóló állásfoglalásról, amely azonban nem köti majd a tagállamokat a végső döntés meghozatalára.