Visszakerül a jövő évi uniós büdzsé a tervezőasztalra, miután a tagállamok nem voltak képesek megállapodni az előírt határidőre az Európai Parlamenttel a közös politikák jövő évi finanszírozásáról, de főleg a 2012-es büdzsé kiegészítéséről sem.
Bár elvileg kedd éjfélkor járt le a megegyezésre szabott határidő, Andreasz Mavrojannisz, ciprusi EU-ügyi miniszter-helyettes már este 8 óra körül a sajtó elé lépett, hogy bejelentse, a Tanács és az Európai Parlament delegációjának nem sikerült megállapodnia a 2013-as uniós költségvetésről.
A soros elnökség képviselője egyértelműen az EP-re hárította a felelősséget a kudarcért, amely elmondása szerint nem volt hajlandó egy csomagban tárgyalni a 2012-es büdzsé Bizottság által javasolt kiegészítéséről és a 2013-as költségvetésről. „A 2013-as költségvetés túszul esett a 2012-es pótbüdzséről szóló vitának. Az EP az október 23-án kezdődött egyeztető tárgyalásokon végig nem volt hajlandó tárgyalni a 2013-as költségvetésről, és a 2012-es büdzsé módosításáról szóló megállapodástól tette ezt függővé” – közölte a ciprusi miniszter-helyettes, aki elismerte, hogy rendkívül nehéz helyzetet idézett elő a fiaskó, mert veszélybe került az, hogy az EU képes lesz teljesíteni tagállamokkal szemben fennálló fizetéses kötelezettségeit.
Mavrojannisz utalt rá, hogy a Bizottság a tárgyalások során kompromisszumos megoldásként azt javasolta, hogy a 2012-es büdzsé kiegészítéseként ajánlott 9 milliárd euróból 1,4 milliárd eurót a jövő évi költségvetésbe vigyenek át, a többiről pedig most állapodjanak meg. Az EP viszont ahhoz ragaszkodott szerinte, hogy az 1,4 milliárd euró plusz költségként jelenjen meg a jövő évi büdzsében, amit a Tanács nem fogadott el. Pontosabban nem jött létre a szükséges minősített többség.
A megállapodás hiánya kellemetlenül érint majd több országot is, amelyeknek plusz források hiányában az EU alkalmasint több milliárd eurót nem tud majd megtéríteni abból a pénzből, amit különböző projektekre megelőlegeztek. Az olaszoknál például 1,8 milliárd euró ragad benn, de a csehek is 1 milliárd eurót hiányolnak, ami a GDP 0,6 százaléka és növelni fogja a költségvetési hiányt.
Mavrojannisz elmondta, hogy a Tanács kész folytatni a vitát a csomag valamennyi eleméről és párhuzamosan tárgyalni róluk egy kiegyensúlyozott megoldás érdekében.
Az Európai Bizottság a ciprusi elnökség információi szerint már jövő héten leteszi az asztalra a 2013-as költségvetés új, átdolgozott tervezetét, ám a ciprusi főtárgyaló azt mondta, hogy a rövid időre való tekintettel nem biztos 100 százalékig abban, hogy az év végéig lesz költségvetés. Ha nem sikerül nyélbe ütni január 1-ig az alkut, akkor az EU a 2012-es büdzsével vág neki a következő évnek, ám a szabályok szerint minden hónapban a 2012-es összeg tizenkettedrészéből gazdálkodhatnának, az ideitől eltérő célokra pedig nem költhetnének.
Surján László, az EP alelnöke szerint a tagállamok képviselői – főként a nettó befizetők ellenállása miatt – nem tudtak megállapodni a kohéziós politikát, a vidékfejlesztési programokat, a kutatás-fejlesztést és az Erasmus programot is érintő 9 milliárd euró többletkifizetés 2012-es teljesítéséről. „Ezek olyan jogi kötelezettségvállalások, amelyeket az Uniónak mindenképpen ki kell fizetnie. A kohéziós beruházások már megvalósultak, a kutatás-fejlesztési projektek futnak, az Erasmus programban részt vevő diákoknak ki kell fizetni az ösztöndíjaikat” – hívta fel a figyelmet Surján László. Ugyanakkor a Parlament úgy ítélte meg, ha a Tanács döntésképtelensége miatt ezek az alapkötelezettségek nem teljesülhetnek, értelmetlen a jövő évi költségvetés tárgyalásait erőltetni.
„A mostani tárgyalási kudarc baljós előjel a novemberi Európai Tanács ülés előtt, ahol a 2014-2020-as uniós keretköltségvetés lesz a téma” – mutatott rá a kereszténydemokrata képviselő.