Jim Sillars és Gordon Wilson, a Skót Nemzeti Párt (Scottish National Party, SNP) két korábbi magasrangú tisztviselője felszólította Alex Salmondot, hogy Brüsszel mellett vegye fontolóra az egyéb alternatívákat is, kezdjen tárgyalásokat az Európai Szabadkereskedelmi Társaság (European Free Trade Association, EFTA) tagállamaival is a csatlakozásról.
Skóciában, ahol a tervek szerint jövő évben tartanak népszavazást a független Skóciáról, még mindig vita övezi az uniós tagság kérdését.
Az EFTA senior tisztviselője, Tore Gronningsater úgy nyilatkozott, hogy formálisan még nem
érkezett megkeresés a skót kormány részéről a szervezet felé. Előre jelezte: üdvözölnék Skóciát a szervezetben, mivel „nettó befizető” lenne és kicsi országként nem dominálná a többieket.Skócia jelentkezhetne felvételért, de az egy politikai döntés lenne, hogy vajon a többi EFTA-tag szeretne-e bővítést. Ez a kérdés nem merült fel az elmúlt 20 vagy 30 évben. A többi országnak jóvá kell hagynia ezt – de Skócia nem egy olyan domináns ország, mint Törökország vagy az Egyesült Királyság – latolgatta az esélyeket Gronningsater.
Az előnyöket hangsúlyozva kiemelte: nem kell a mezőgazdasági vagy halászati politikák tagjai lenni, de még mindig kapnak az uniótól hozzáférést a nemzetközi piacokhoz és a katonai együttműködéshez. A társulás gazdasági előnnyel is rendelkezik, mivel nem fizetnek be a teljes EU költségvetésbe. Az EFTÁ-nak is van strukturális alapja, de a nettó hozzájárulás jóval alacsonyabb.
Ami számunkra fontos, az az, hogy a függetlenségünk első napjától legyen hozzáférésünk az európai piachoz, és ez történne, ha Skócia az EFTA tagjává válna – mondta Jim Sillars, aki egyben tanácsolta a skót miniszterelnöknek, hogy kezdje meg a tárgyalásokat a szabadkereskedelmi szervezettel.