Női vezető kerülhet az új európai bankfelügyelet élére. Jó ideje nem tabu már, hogy az EU vezető posztjait a gyengébbik nem képviselői töltsék be.
Nagy esély van arra, hogy a tervezett európai bankfelügyelet élére női vezető kerül, ráadásul már meg is vannak az alkalmas jelöltek. A tagállamok tudják, hogy már nem állhatnak ellen annak, hogy az európai csúcsposztokat nők töltsék be – fogalmazott az EU egyik tárgyalójának bizalmas információi alapján a Spiegel. A két jelölt egyike Elke König, a német felügyeleti hatóság (BaFin) vezetője, a másik pedig Daniele Nouy, a francia bankfelügyelet (ACP) főnöke.
A Süddeutsche Zeitung értesülései szerint jelenleg nagyobb előnnyel indul a posztért a francia szakember, ugyanis amennyiben Frankfurtba kerül a felügyeleti szerv székhelye, francia szereplővel állna helyre a diplomáciai egyensúly. A bankfelügyelet vezetői székére korábban esélyesnek tartották a Bundesbank alelnökét, Sabine Lautenschlaegert is. A Spiegel szerint az Európai Parlament ragaszkodik ahhoz, hogy nő foglalja el a vezetői posztot. Ennek betöltéséről várhatóan a decemberi csúcsértekezleten dönt az EU grémiuma, amikor a tervezett bankfelügyelet törvényi alapjairól is határoznak majd.
Az EU állam- és kormányfői az októberi uniós csúcson döntöttek arról, hogy január 1-ig lefektetik a bankfelügyelet jogi kereteit, amely 2013-ban egyelőre ismeretlen időpontban lép életbe. Franciaország és az Európai Bizottság az új bankfelügyeleti rendszert már jövő év elejétől életbe léptette volna, míg Németország fékezte a folyamatot. 2014-re a bankunió mintegy hatezer bankot fog magában foglalni, azonban arról még folyik a vita, pontosan mely bankok kerülnek ellenőrzés alá, valamint, hogy az egységes bankfelügyeleti mechanizmus létrehozása hozzájárulhat-e ahhoz, hogy a nemrég felállított Európai Stabilitási Mechanizmus közvetlenül is újratőkésíthesse az eurózóna rászoruló hitelintézeteit. A közös bankfelügyelet a bankunió első fázisa lesz, ami pedig a leendő teljes körű gazdasági és pénzügyi unió négy pillérének egyike.