Site icon Kitekintő.hu

Kirgizisztánban a nyugdíjasoknak sem könnyű

Egy átlag nyugdíjas átszámítva 65 dollárt, azaz körülbelül 13975 forintot kap havonta, 25 dollárral kevesebbet, mint amennyit a kormány megélhetési küszöbként megállapított. A pénzügyminiszter tervei szerint október 1-jétől megemelték volna a nyugdíjakat átlagosan 4 dollárral, de ezt a tervet átütemezték november 1-jére.

A HelpAge International civil szervezet által kibocsátott jelentés szerint Kirgizisztán 6,4 százaléka 60 év feletti. Ez a szám azonban 2050-re könnyedén 17,3 százalék is lehet. Nagyon sokan a feketekereskedelemben vagy külföldön dolgoznak, így sokan nem rendelkeznek majd a megfelelő dokumentációkkal, hogy nyugdíjas korukban megkaphassák a megfelelő támogatásokat. Egy alapjaiban átalakított nyugdíjrendszerre lenne szükség a hosszútávon, azonban a döntéshozók hajlamosak csak rövidtávon gondolkodni. Az egyik legalapvetőbb reformintézkedés az lenne, ha a rejtett gazdaságban feketén dolgozók jövedelmeinek a megadóztatását növelni tudnák. Erre minél hamarabb lenne szükség, ugyanis ennek hatásai csak 10-15 év múlva érződnének. Emellett a reformintézkedés mellett azonban a kormánynak is létre kellene hoznia egy költségvetést végső esetre, és hogy a nyugdíjasok életszínvonalát javíthassák.

Az EurasiaNet hírportálnak tett két nyugdíjas hölgy beszámolója kiválóan tükrözi a jelenlegi helyzetet:

A 71 éves Olga Kovalenko elárulta, hogy nyugdíja éppen elegendő ahhoz, hogy nehogy éhen haljon. A régebben egy az állam tulajdonában lévő gyárban dolgozó elektromos mérnök nyugdíja átszámítva éppen 100 dollár fölött van, mely a mai árfolyamok mellett körülbelül 21500 magyar forintnak feleltethető meg. Ebből az összegből kenyeret és némi vajat tud rá venni.

A fővárostól, Biskektől, nem messze lakik Kovalenko a lányával és vejével, akik dolgoznak. Azonban Kovalenko 60 éves szomszédja, Alina Romazanova, nem ilyen szerencsés. Mivel csak nyolcévnyi munkaviszonyt tudott bizonyítani iskolai gondnokként, így nyugdíja körülbelül 50 dollár körül – 10750 forint – van és csak az unokaöccse segítségére számíthat, aki Oroszországban dolgozik. Romazanovát már bírósági felszólításban is kiértesítették, hogy el fogják nála zárni a gázt, ugyanis a számlákat nem tudta fizetni. A Kovalenko család ekkor ajánlotta fel segítségét, hogy kifizetik a számlákat helyette.

Mind a kettő nő életük nagy részét a Szovjetunióban élte le, ahol a foglalkoztatottak aránya közel 100 százalékos volt, így akár nyugodtan halhattak volna meg, írja az EurasiaNet hírportál. A mai Kirgizisztánban a helyzet merőben más. A kormány által biztosított hozzájárulási nyugdíj folyósítása lehetetlenné vált, mivel az ország aktív dolgozóinak kevesebb, mint a harmada fizet ebbe bele. A helyzet a későbbiekben csak rosszabb lesz, mivel a nyugdíjba vonulók száma egyre csak növekszik. Jelenleg a nyugdíjkorhatár a férfiak számára a 63. életév, a nők számára 58.

Kirgizisztán ma a külföldi átutalásoktól és a reexport ügyletektől függ, melyek gyakran nem kerülnek rögzítésre. Így a jelenlegi rendszerben, aki nem tud hivatalos munkaviszonnyal elszámolni, átszámolva mindössze 20 dollárnyi, azaz 4300 forintnyi nyugdíjra jogosult. Azonban még ez a kevés összeg is megvalósíthatatlannak tűnik az egyre növekvő számú nyugdíjba vonuló kereskedők és adócsaló taxisok miatt.

Exit mobile version