Nem voltak egyenlő esélyei az ukrán parlamenti választások szereplőinek – jelentette ki az a nemzetközi misszió, amely mintegy 800 megfigyelővel felügyelte az ukrajnai választások lebonyolítását. A voksolást az államfő Viktor Janukovics pártja nyerte, maga mögé utasítva a bebörtönzött volt kormányfő Julija Timosenko pártját. Az EP úgy látja, jobb volt a helyzet, mint más volt szovjet utódállamban, de rosszabb, mint a korábbi választásokon.
Csalódást keltőnek nevezte a vasárnapi ukrajnai parlamenti választásokat az Európai Parlament lengyel konzervatív képviselője, aki egy 800 fős nemzetközi megfigyelői misszió tagjaként felügyelte a voksolást az ukrán fővárosban. Pawel Kowal hétfőn azt mondta, „sajnos jelentős visszalépést tapasztaltunk Kijevben. Persze a volt szovjet utódállamok közül Ukrajna még mindig fenntart bizonyos demokratikus sztenderdeket, a választók előtt tényleges választási lehetőségek álltak, de a 2007-es és 2010-es választásokhoz képest ezek jóval szűkebbek voltak.
A vasárnap tartott ukrán választások hivatalos eredményét cikkünk megírásakor még nem jelentették be, nem hivatalos adatok szerint ugyanakkor az államfő Viktor Janukovics pártja (Régiók Pártja) kapta a szavazatok 31,6 százalékát. Az exit-poll adatok alapján a jelenleg börtönben ülő Julija Timosenko ellenzéki pártja (Egyesült Ellenzék) 23,7 százalékos eredményt ért el, és újdonság, hogy vélhetőleg bejutott az ukrán törvényhozásba a nacionalista párt is. A további két parlamenti erő az ökölvívó, Vitalij Klicsko vezette Udar, valamint a Kommunista Párt, mindkét tömörülés 13 százalék körüli eredményt ért el.
A választásokat komoly nemzetközi és európai uniós figyelem övezte, elsősorban az egykori ukrán miniszterelnök, Julija Timosenko miatt, akinek a pártja igen, ő maga viszont nem indulhatott a választásokon. A volt kormányfő továbbra is börtönben van, amiatt, hogy a bíróság szerint jelentős károkat okozott az ukrán államnak a 2009-ben Oroszországgal kötött gázszállítási szerződéssel. Az Európai Unió már az elítélése pillanatában egyhangúlag kijelentette, hogy politikai indíttatásúnak tartja a Timosenko ellen folyó büntetőeljárást.
Az Európai Parlament, az EBESZ, az Európa Tanács és a NATO közös megfigyelői missziója hétfőn 14 oldalas előzetes véleményt mutatott be a választásokról. Megállapításaik vegyesek. Egyrészt „az október 28-i parlamenti választásokat a nem egyenlő esélyek jellemezték”. Mindez szerintük az adminisztratív erőforrások leépítésének, a párt- és kampányfinanszírozás átláthatatlanságának és a média kiegyensúlyozatlan tájékoztatásának a következménye. A jelentésben megismétlik Pawel Kowak véleményét, amely szerint a választásokat megelőző időszakban tapasztaltak bizonyos szempontból visszalépést mutatnak a korábbi választásokhoz képest.
„A választóknak volt választási lehetőségük, a vasárnap nyugodt és békés volt, a szavazás és a szavazatok számlálása pozitívan zajlott, azok összesítése viszont átláthatatlan volt” – derül ki az előzetes véleményből.
A megfigyelők és a választást lebonyolító hivatal munkáját nehezítette, hogy a 2011 végén elfogadott választójogi törvény értelmében a vasárnapi voksolás már az új, vegyes választási rendszer szerint zajlott. Megjegyzik emellett, hogy komoly befolyással bíró gazdasági érdekcsoportok is rányomták a bélyegüket a választásokra, ez szerintük a jelöltek médiamegjelenésein és a kampányfinanszírozáson volt leginkább tettenérhető.
Schulz is aggódik
Az Európai Parlament elnöke az előzetes megfigyelői értékelés birtokában aggályait hangoztatta a nem egyenlő esélyek miatt. Martin Schulz a közleményében lényegében megismételte a megfigyelők megállapításait, néhány ponton azonban továbbment azokon.
Szerinte a média kiegyensúlyozatlansága és a pártfinanszírozás átláthatatlansága egyértelműen a jelenleg is kormányzó Régiók Pártjának kedvezett. Elmondta azt is, hogy a jelentésből kiderül: számos tényező negatív kihatással lehetett a választások tisztaságára.
Martin Schulz úgy véli, hogy mindentől függetlenül az Európai Uniónak kritikusan kell továbbra is figyelnie Ukrajnát. Az EP elnöke bejelentette azt is, hogy november 6-án visszatér Kijevbe a képviselőtestület megfigyelői missziója, amely a választásokra tekintettel függesztette fel tevékenységét Ukrajnában.