A nyáron történt rengeteg kutyatámadás hatására, a földművelésügyi minisztérium javaslatára szigorodik az ebtartásról szóló törvény Szlovákiában. Egyes kutyafajták tartását betiltják, másokét szigorítják. A kinológusok tiltakoznak.
A nyáron történt rengeteg kutyatámadás hatására, a földművelésügyi minisztérium javaslatára szigorodik az ebtartásról szóló törvény Szlovákiában. Egyes kutyafajták tartását betiltják, másokét szigorítják. A kinológusok tiltakoznak.
A földművelésügyi minisztérium javaslata nem kívánt kutyaként jelöli meg a pitbullt és a bandogot. A szigorított tartású ebek kategóriájába 13 kutyafajta tartozik.
„Már valóban elviselhetetlen volt figyelni, hány embert támadtak meg az utóbbi időben a kutyák” – mondta Magda Tóth Želeňáková a tárca szóvivője. A minisztérium célja, hogy megoldja azon kutyafajták tartásának problémáját, melyeknél feltételezhető, hogy nagyobb az ok nélküli támadás kockázata.
Komoly szigorítás
A javaslat szerint a március vége előtt született pitbullokat és bandogokat a tulajdonosok felnevelhetik, tartásuk, tenyésztésük azonban a későbbiekben tiltott lesz. A márciusnál később született ebeket kasztrálni kell, vagy három hónapon belül kivinni az országból.
A szigorított tartású fajták tulajdonosainak a regionális állategészségügyi és élelmiszer-felügyelettől kell szakmai alkalmassági igazolást szerezniük a kutyatartáshoz, ehhez kinológiai tanfolyamon kell részt venniük. Az ellenőrök megvizsgálják azt is, hol akarják tartani a kutyákat, alkalmas-e a terület erre. Ezeket az ebfajtákat csak cselekvőképes személy sétáltathatja, nyilvános helyen a kutyáknak kötelező a szájkosár és a póráz. A tulajdonosokat évente legalább egyszer az önkormányzatnak is ellenőriznie kell majd.
Hol marad a rottweiler?
A kinológusok felháborodtak a javaslaton. „A rizikós fajták meghatározása alibista, a kasztrálással pedig semmit sem oldanak meg. Ilyen intézkedések Ausztriában is érvényesek, ám végül mindig ugyanúgy végződött a dolog, a kutyákat a szomszédos országokból hozták be, mivel ha valaki ilyen kutyát akar magának, megtalálja a módját, hogyan jusson hozzá” – mondta a Pravdának Július Dobozy besztercebányai kinológus.
Véleménye szerint sokkal jobb lenne, ha egy bizonyos nagyságot, súlyt elérő kutyákat kötelezően ki kellene képezni, ez szerinte biztosítani tudja, hogy a kutyát támadásról védelemre neveljék át.
Vladimír Stassel kutyakiképző szakember szerint sem szerencsés békés és agresszív fajtákra osztani a kutyákat. Úgy véli, hogy a fajta egyáltalán nem függ össze a kutya viselkedésével. Rámutatott: a pitbullokat például külföldön gyakran szellemi fogyatékosokkal való foglalkozásra használják.
Zoltán Tatarko, az Amerikai Bandog Klub tagja szerint a minisztérium valószínűleg nem készített semmilyen statisztikát a kutyatámadásokról, ugyanis például a rottweiler nem szerepel sem a tiltott, sem a szigorított tartású fajták között. Elmondása szerint épp a rottweilerek, vagy a rottweiler-német juhász keverékek okozzák a legtöbb sérülést. A minisztérium erre a felvetésre úgy válaszolt: a rottweiler azért nem szerepel a fajták között, mert az utóbbi években nincs feljegyzés arról, hogy ez a fajta emberre támadt volna.
A ZMOS egyetért
A Szlovák Kinológiai Egyesület vezetője, Jozef Jursa szerint az sem szerencsés, hogy a törvény elsősorban a fajtiszta ebeket érinti, a keverékeket azonban nem igazán, holott épp ezek a kutyák okoznak több bajt. A tárca szóvivője szerint azonban a javaslatban az áll: ha a keverékek veszélyessé válnak, kötelezően el kell őket altatni.
A Szlovákiai Városok és Falvak Társulása (ZMOS) üdvözli a javaslatot. „Azonosulunk a kutyatartás szigorításának szükségességével” – mondta Vladimír Bajan, a társulás alelnöke. Személy szerint örülne, ha az egyes fajták neveléséről az önkormányzatok dönthetnének. A ZMOS elmondása szerint véleményezni fogja a törvényben szereplő szankciók nagyságát is, emelnének a bírságok összegén. A jelenlegi javaslat szerint a legmagasabb büntetés elérheti az 1000 eurót is.