Amennyiben a szeribai parlament elfogadja a javaslatot, akkor Vajdaság ismét jóval kevesebb pénzt kap, mint amennyire joga lenne. Ezenkívül a Nemzetközi Valutaalap és a befektetők sem kapnak reális képet az ország anyagi helyzetéről. A Vajdaság Ma interjúja Pék Zoltánnal, a VMSZ köztársasági parlamenti képviselőjével.
Mivel indokolja a VMSZ azt, hogy nem támogatja a költségetés módosításának javaslatát?
– Több okból nem fogjuk támogatni a költségvetés módosításának javaslatát: az első ok, hogy a kormány ezzel a költségvetéssel növeli a meglévő hiányt, nemhogy csökkentené, illetve maradt volna azon a szinten, ahogyan átvették. A második nyomós ok az, hogy így nem képeznek megfelelő képet a Nemzetközi Valutaalap és a befektetők irányába. A VMSZ a vajdasági pénzekért harcol – a hét százalékért – és azon belül a három hetedért, amit Vajdaságon belül a nagyberuházásokra kellene fordítani. Az említett hét százalék az idei költségvetésből átkerül a tartományba, de a régi gyakorlat megmaradt, így több mint nyolcvan százalékában transzfereszközzel töltik föl. Ez azt jelenti, hogy a nagyberuházásra szánt eszközöknek csak egy része került át. Az idén a módosítássaé együt ez az összeg 24 és fél milliárd dinár kellet volna hogy legyen, de sajnos csak 4 milliárd 100 millió került át. Fölháborító ez az adat. Olyan nagyberuházásokat szűntettek meg, mint például az újvidéki klinikai központ építésére szánt 2 milliárd dinár. Az öntözőrendszerekre tervezett öt milliárd 200 millió dinár, ebből Vajdaságnak 3 milliárd volt előirányozva, ez teljesen le lett véve. A tizes korridor északi részére 800 millió lett tervezve, ebből csak 300 millió lesz átutalva. Azt hiszem ezek elég nyomós okok arra, hogy ne szavazzunk a költségvetés módosítására.
A módosítás csak negatív következményeket hozna magával, vagy lenne esetleg pozitív hatása is?
– Vannak pozitív dolgok, amelyek a jövedelem részét növelik. Az adótörvényekkel növelik a költségvetés jövedelmi oldalát – itt az áfa növekedésére gondolunk 18-ról 20 százalékra, valamint a polgárok jövedelmi adójának a növelésére, az ún. akcízák növelésére, amely a dohánytermékeket és a dízel üzemanyagot érintik. Ezenkívül vannak megtakarítási lépések: ezek a fizetéseknek, illetve a nyugdíjaknak a két százalékos emelésére vonatkoznak. Erre októberben kerül sor. A költségvetés oldalát nagy mértékben növelnék a szubvenciók. Ezeket a gazdaságra, illetve a mezőgazdaságra látták elő. Itt érdekes megemlíteni, hogy a gazdasági támogatásokat egyes vállalatokban száz százalékkal emelték, például a kragujevaci Fiat esetében. A mezőgazdaságra szánt pénzeszközök jelenleg 32 milliárdot tesznek ki, ezt a VMSZ támogatja. Azt gondoljuk, hogy ha ez a pénz a szárazság sújtotta gazdákhoz kerül, akkor a megfelelő helyen lesz. Mi azon az állásponton voltunk, hogy a mezőgazdaságnak minél több eszközt válasszanak ki a költségvetősből.
A koalíciós partnerek hogyan értékelik ezt a módosítási javaslatot?
– Úgy gondolom, hogy az ellenzék nem szavazza meg a javaslatot, a kormánypártiak viszont teljes mellszélességgel kiállnak mellette.