A nyárnak vége, kezdetét veszi a munka. Bár a szerb parlament eddig sem nagyon tétlenkedett, előbb a kormányalakítás nyújtott több hetes feladatot, majd annak hivatalos munkába állása, azóta tárgyalások sorozata szolgáltatja a napi sajtóanyagot. Senki sem hagyta szó nélkül az új szerb kormány jövőbeni elképzeléseit, jelenlegi tevékenységeit. Külföldről, belföldről egyaránt folyamatos véleményformálások érkeznek. Szerbia elmúlt heteinek eseményeit foglaltuk össze.
EU felé egyre rögösebb az út
Miután Szerbiának sikerült kormányt alakítania, megkezdődtek a találgatások vajon az államvezetés milyen lépéseket tesz a koszovói kérdés kapcsán, hiszen ez az a pont, amellyel kapcsolatban Szerbia egyelőre csak lóg a levegőben, az európai integrációba való bekapcsolódása tekintetében. Brüsszelből folyamatosak a véleménynyilvánítások ezzel összefüggésben és egyre helytállóbbak azok az elképzelések, melyek szerint Szerbia mindinkább távolodik az EU-tól. Varga László, a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) parlamenti képviselője, egyben a szerbiai parlament európai integrációs bizottságának alelnöke szerint, nem valószínű, hogy Szerbia 2013 decembere előtt megkapja az EU-val folytatandó tárgyalások kezdetének időpontját. Elmondta, hogy a Pristhinával folytatandó politikai párbeszéd, amely a legfontosabb feltétel, biztosan nem fejeződik be 2-3 hónapon belül, emiatt biztosan legalább egy évet kell várni a tárgyalások kezdetének kitűzésére.
Jelko Kacin, az EU szerbiai jelentéstevője augusztus végén pedig már még határozottabban jelentette ki, hogy Belgrád számára az idén nem jelölik ki az uniós csatlakozási tárgyalások kezdetének időpontját. „A tárgyalások megkezdésének időpontja egészen biztosan nem ebben az évben lesz, s akkor fogják kijelölni ezt az időpontot, amikor Szerbia bizonyítékokkal tudja alátámasztani, hogy kész az EU-s csatlakozásra”, mondta Kacin a Pásztor Istvánnal, a tartományi képviselőház elnökével való találkozóján. Kacin úgy értékelte, Vajdaság Szerbia „legfőbb érve” az Európai Unióba vezető úton. Kacin emlékeztetett arra is, hogy az unió jelentősen megnövelte a Szerbia számára elérhető alapokban lévő összegeket. „Biztos vagyok benne, hogy Vajdaság tudja majd aktiválni ezeket az eszközöket, de attól tartok, Szerbia más részeinek sem emberi, sem adminisztratív erőforrásai nincsenek ezeknek az eszközöknek a mozgósításához”, jelentette ki Kacin, hangsúlyozva, hogy Vajdaság e téren szerzett tapasztalatai jól jöhetnek Szerbiának is.
A VMSZ véleményez
Cirkusz, show, színdarab – efféle megnevezésekkel illette a média az újvidéki városi képviselő-testület augusztus 29-i ülését, melyen az újonnan kialakult hatalmi többség kísérletet tett a jelenlegi városvezetés leváltására – írja a Magyar Szó.
Szerb Haladó Párt és a Szerbiai Szocialista Párt képviselői nem sokkal a köztársasági szintű koalíció létrehozása után elkezdték emlegetni, hogy a helyi önkormányzatok szintjén is a köztársasági hatalommal „kompatibilis” koalíciókat kell kialakítani, ahol pedig ez nem így történt, ott átalakításokat kell végrehajtani, ha arra lehetőség van. Újvidéken mégis a szocialisták válaszára kellett a haladóknak a legtöbbet várniuk. Újvidékhez hasonlóan, bár talán kicsit csendesebben a többi önkormányzatban is „felborult a rend”, miután a várakozásokkal ellentétben Szerbiának szocialista vezetéssel alakult kormánya.
A Vajdasági Magyar Szövetség a napokban közleményben elemezte és értékelte az aktuális szerbiai politikai helyzetet, amely a vajdasági önkormányzatokban uralkodó állapotokra hegyeződött ki. Ezzel kapcsolatban a VMSZ vezetősége elmondta, hogy szinte az összes önkormányzatban, láthatóan vagy a politikai felszín alatt, de egyértelműek a politikai hullámzások és sok bizonytalanság tapasztalható, amelyeket a Belgrádban parlamenti többséget alkotó pártok irányítanak. Mindennek ellenére a magyar párt továbbra is törekedni szeretne, hogy a politikai állapotok stabilizátora legyen. Ugyanakkor azt is világossá tették, hogy ha a VMSZ akaratától és szándékától függetlenül mégis átalakulnak az önkormányzati többségek, azt tényként figyelembe fogják venni, mivel a létrejövő helyzetekhez alkalmazkodniuk kell annak érdekében, hogy érvényt tudjanak szerezni a párt választási programjait támogató választói akaratnak.
Rendezni Újvidék és Belgrád között a problémákat
Pásztor István, a tartományi képviselőház elnöke első alkalommal találkozott Nebojsa Stefanovictyal, a szerbiai parlament elnökével. Elsősorban az Újvidék és Belgrád közötti feszültségekről tárgyaltak. Nemcsak a jelenlegi, hanem a hosszú távra vonatkozó problémák megoldási lehetőségeit is megvitatták. A két politikus a parlamentek közötti együttműködést szeretné tovább erősíteni. Az elnökök abban megegyeztek, hogy a két parlamentnek egyfajta stabilizációs szerepet szánnak. A találkozón Vajdaságra nézve igen fontos mondatok hangoztak el. Pásztor István, a találkozón különösen fontosnak tekintette az alkotmány által szavatolt 7 százalékot, amely megilleti Vajdaságot a köztársasági költségvetésből. Pásztor korábban nehezményezte, hogy a Vajdaság részére szavatolt költségvetési eszközök rendre nem érkeznek meg.
Stefanovic kijelentette, hogy a szerb köztársasági parlament a garancia Vajdaság autonómiájára. A szerb házelnök – áll a találkozó után kiadott közleményben – azt mondta, megengedhetetlen, hogy bárki veszélybe sodorja Vajdaság autonómiáját.