Site icon Kitekintő.hu

Pénteken hirdetnek ítéletet a Pussy Riot ügyében

2011. őszén kezdődött, hogy Moszkvában vakmerőn s hívatlanul előbukkanva a metróban, a troli tetején, a Vörös téren, nyolc, színes-maszkos lány punk dalokat énekelve Putyin ellen agitált. A Pussy Riot szerint Oroszországban nem történt még meg a politikai és női emancipáció, kevés a női ellenállás és a női vezető. Szemük előtt egy skandináv típusú, baloldali, szociál-demokrata párt által vezetett Oroszország képe lebegett, ahol nagy szerepet kap a társadalmi aktivitás és olyan kérdésekről is folynak széleskörű viták, mint a feminizmus, vagy az ökológia.

A Pussy Riot általános konzervativizmussal szembemenő polgárpukkasztásaikat nem mindenki nézte jó szemmel, de azon kívül, hogy a januári metrós akció után bevitte őket a rendőrség, komolyabb nézeteltérés nem történt.

Február 21-én azonban túl messzire ment a Pussy Riot. A moszkvai Megváltó Krisztus székesegyházban, Oroszország legnagyobb pravoszláv templomában, az oltárnál adták elő „Szűzanya! Űzd el Putyint” című szerzeményüket. A punk-imádság alig volt hosszabb pár percnél, az azt követő botrány azonban már lassan féléve húzódik. A szabadon véleményt nyilvánító lányok közül hármat tartóztattak le, Marija Aljohinát (24) és Jekatyerina Szamucevicset (29) Március 4-én, Nagyezsda Tolokonnyikovát (23) Március 15-én. A vád: garázdaság, amelyet sokan, sokféleképpen értelmeznek.

Az Orosz Pravoszláv Egyház (OPE) prominensei azonnal hangosan és elítélően reagáltak a történtekre. Március 13-án a Moszkvai Teológia tudományos tanácsa istenkáromlásnak nyilvánította az esetet, amely mindenképpen súlyos büntetést érdemel. AZ OPE nevében Vszevolod Chaplin, az Egyházi és Társadalmi Kapcsolatok Bizottságának elnöke fogalmaz a legkevésbé türelmes megbocsátással, aki az Echo Moszkvi márciusi híradásai szerint azt nyilatkozta, hogy a Pussy Riot tagjai örökre kizárták magukat az OPE kötelékéből. Andrej Iszajev, a kormánypárti Egységes Oroszország képviselője, osztotta az OPE véleményét, amikor hívő milliók durva megsértésének nevezte az esetet, amely kétségtelenül börtönbüntetést kíván. 

Garázdaságért, illetve huliganizmusért Oroszországban maximum hét év börtönt szabhat ki a büntető törvénykönyv. A Levada Központ júliusi felmérése szerint, a válaszadók 43%-a túlzásnak tartja, hogy hét évre börtönbe zárják a Pussy Riot tagjait a punk imádság miatt, 33% viszont nem. Az orosz elnök mellett működő emberjogi tanács elnöke, Mihail Fedotov is túlzásnak tartja a kilátásba helyezett hét évet és elmondta, hogy az ilyen esetekre a törvény általában 15 napot ró.

Sokan idétlen, kamaszos túlkapásnak ítélik a februári akciót, ami elítélendő, de a hét év börtön megint csak nevetséges túlzás. A Pussy Riot mellett rengeteg orosz és külföldi közéleti személyiség emelt szót: Jurij Sevcsuk, Madonna, Sting, az LMP, Franz Ferdinand, Yoko Ono a Twitteren próbálta jobb belátásra bírni Putyint; az Amnesty International oldalán folyamatosan publikálják a biztató üzeneteket, az együttes facebook oldalát pedig már 35 ezren lájkolták. A londoni Olimpiára érkező orosz elnök enyhe ítélet szükségesséről beszélt, azonban az együttes támogatói kételkednek a szavaiban.

Hogy Augusztus 17-én délután három órakor milyen ítéletet hirdet a bíróság, nehéz volna megmondani. Bár sokak szerint borítékolható a példás erődemonstráció, azért nem árt végigfuttatni a lehetőségeket. Naiv idealizmusnak tűnik, de felmentés esetén Vlagyimir Putyin egy kisebb fegyvert kivenne az ellenzék készletéből, akik pedig a gesztust csak szemfényvesztő PR fogásnak értékelnék. A súlyos ítélet viszont tovább erősítené az Orosz Pravoszláv Egyházat, mint az egyik legfontosabb pillért, amelyen annak idején évszázadokig nyugodott Oroszország.   

Exit mobile version