Site icon Kitekintő.hu

Szabadságharc a Csemadokban?

Ideiglenes ipolyszalkai székhellyel megalakult a Csemadok Párkányi Területi Választmánya. Kérdés, beleegyezik-e az országos vezetőség?

Tíz Párkány környéki falu Csemadok-alapszervezete vált ki az Érsekújvári Területi Választmányból és megalakították az önálló Párkányi Területi Választmányt. Dikácz Zsuzsanna, az új területi választmány megbízott elnöke a Paraméternek kifejtette, hogy az alapszabályzat értelmében jártak el, ugyanis megvárták az évzáró taggyűlések lezajlását, majd pedig az érintett települések alapszervezeti tagjainak szavazatai alapján döntöttek a különválásról, Bényben tartott közös ülésükön, május harmadikán.

Az Érsekújvári járás nagy kiterjedésű, épp ezért a kisebb falvak, és főképp az Alsó-Garam mente és az Alsó-Ipoly mente településeinek kulturális tevékenységét szeretnénk hatékonyabban segíteni és fejleszteni, mert ezek tájegységileg is egymás szomszédjai. További célunk, hogy olyan helyeken is újraindítsuk a tevékenységet, ahol megszűntek az alapszervezetek, vagy ahol stagnál a kulturális élet – fejtette ki  Dikácz Zsuzsanna.

Az új területi választmány Ipolyszalka, Nána, Bény, Kisgyarmat, Bart, Kürt, Fűr, Kéménd, Garampáld és Helemba alapszervezeteit tömöríti, de Leléden, Kőhídgyarmaton és Kiskeszin is újraalakítanák a Csemadok-alapszervezeteket.

A Paraméter értesülései szerint a párkányi alapszervezet egyelőre nem tárgyalt arról, hogy belépnének-e a Párkányi Területi Választmányba, viszont a területileg illetékes Érsekújvári Területi Választmány elnöke, Danczi Mónika úgy nyilatkozott, az országos vezetőség jogköre, hogy állást foglaljon az ügyben. Hozzátette, momentán a már létező és a Csemadok szervezeti felépítésében feltüntetett területi választmányokat ismerik el.

Görföl Jenő, a Csemadok országos titkára szerint az országos elnökség tud a különválásról, de nem kompetens ezt megítélni. – Az elnökség az országos ellenőrző bizottsághoz fordult, a bizottság állásfoglalására várunk, ez a közeljövőben megszületik. Új területi választmányok létrehozását nincs módunkban anyagilag támogatni – mondta el az országos titkár. Görföl Jenő szerint az alapszabályzat megengedi ugyan, hogy az alapszervezetek területi választmányokba tömörüljenek, de figyelembe kell venni a járási, földrajzi felosztást is. – Nem lehet csak személyes okból egyik-pillanatról a másikra területi választmányokat létrehozni. Vannak más, nagy járások is, például a Dunaszerdahelyi, Komáromi, ahol működnek a területi választmányok. Úgy vélem a párkányiaknak, Párkány környékieknek és az Érsekújvári Területi Választmánynak kellene kulturáltan, higgadtan megbeszélnie ezt, és megegyezni a közös ügy érdekében – fejtette ki Görföl. Az országos titkár szerint furcsa, hogy a szímői járási konferencián a 10 településről egyetlenegy sem képviseltette magát, hogy ott kifejtették volna az új területi választmány megalakulásának szükségességét.

Dikácz Zsuzsanna viszont a Paraméternek úgy nyilatkozott, mivel az érintett falvak alapszervezeteinek bényi közgyűlése május harmadikán zajlott le, és ez után az új, Párkányi Területi Választmány megalakulásáról írásban értesítették az Érsekújvári Területi Választmányt, továbbá a központi vezetőséget is, nem tartották már szükségesnek, hogy mindezt Szímőn is elmondják.

Exit mobile version