Site icon Kitekintő.hu

A magyar szó ünnepe

Idén immár huszonegyedik alkalommal rendezték meg a Tompa Mihályról elnevezett országos versenyt a Felvidéken, melyen a magyar költészet és prózamondás mellett elköltelezett fiatalokat díjazták. Az elmúlt időszakban azonban lovas ünnepségek, magyar napok és természetesen majálisok is megrendezésre kerültek. Mindemelett a magyar tudomány határon túli művelői is kitüntetésben részesültek.

Amikor a költészet ünnepel

Április végén és május első napjaiban a Kárpát-medence több helyszínén is a szép magyar beszéd előtt tisztelegtek már-már rendhagyó formában. Idén április végén került megrendezésre a XXI. Tompa Mihály Országos Vers- és Prózamondók, Énekelt Versek és Lírai Színpadok versenye a szlovákiai Rimaszombatban. A vetélkedő végén több mint kétszáz elismerő oklevelet osztottak szét a magyar irodalom és líra fiatal felvidéki művelői között. A hét kategóriában benevezett diákokat arany-, ezüst- és bronzsávval értékelte a zsűri. A nem oly régóta külön kategóriát alkotó lírai színpadok versenyében a dunaszerdahelyi Dögök és a királyrévi Piszkos 12 is a djíazottak között volt. Az ünnepi gáláról az összefoglalót itt nézhetik meg.

Ugyanebben az időszakban Marosvásárhelyen a regemondásé volt a főszerep. Az idei országos regemondó versenyen tizenhárom megyéből huszonhárom diák különféle regéket adott elő, melyet a zsűri értékelt. A tanügyminisztériumi támogatásban nem részesülő rendezvény célja, hogy a fiatalok egyrészt jobban megismerjék történelmüket, másrészt a szép magyar beszéd fontosságára hívta fel a figyelmet.

Lovas és magyar napok

A tavasz beköszöntét nem csak a szép idő, hanem az egyre gyakoribb szabadtéri programok is jelzik. A Felvidéken lovas napok, Erdélyben magyar napok, Kárpátalján puliszkafesztivál volt az utóbbi hetek programja. Idén immár huszonharmadik alkalommal rendezték meg a felvidéki Izsán a lovas napokat, melynek programja májusfaállítás, lovas díszmenet, koncertek és lovas játékok voltak. A huszárokat megidéző lovas felvonuláson részt vevők az egykori római légiós település, Leányvár római kori emlékeit is meglátogathatták. Hagyományőrzés, kultúra és szórakozás volt a fő célja a III. Hunyad megyei Magyar Napok rendezvénysorozatnak Erdélyben. A kilencnapos rendezvény több helyszínen zajlott: Vajdahunyad, Déva, Brád, Lozsád és Petrozsény is helyszíne volt a különféle kulturális programoknak és szórakoztató vetélkedőknek. Ezzel párhuzamosan a Kárpátalján évfordulóról emlékeztek meg. idén ugyanis 65. születésnapját ünnepelte az Ungvári Művészeti és Közművelődési Koledzs. Tevékenységükkel ők is a népi kultúra és a magyar hagyományok őrzői és rajtuk keresztül különféle magyar nemzeti értékeket ismerhet meg az ukrajnai közönség immár hatvanöt éve.

Magyar tudósok elismerése

Hétfőn hét magyar tudós vehette át a Magyar Tudományos Akadémia Arany János-elismerését Pálinkás Józseftől, az MTA elnökétől. Az Arany János-érmet a külhoni magyar tudományos közélet szervezésében részt vevő magyar tudósok munkájának elismeréséért hozta létre az MTA Magyar Tudományosság Külföldön Elnöki Bizotttság. Ebben az évben Életmű díjat kapott Csadő Károly, Kiemelkedő Tudmányos Teljesítmény Díjat vehetett át az Erdélyi Múzeum Egyesület főtitkára, Bitay Enikő. Ugyanebben a díjban részesítették Szabó Pál kassai kutató nemzetközileg is elismert munkáját. Fiatal Kutató Díjjal tüntették ki a kolozsvári Csatai Zsombort és a kárpátaljai Márku Anitát. Arany János – éremmel a vajdasági Csányi Erzsébetet és az erdélyi Hollanda Dénest jutalmazták.

A magyar színjátszás ünnepe

Május első napjaiban a budapesti József Attila Színházban vendégszereplet a komáromi Jókai Mór Színház társulata. A júniustól új főrendezővel működő társulat a fővárosban Lázár Ervinnek a bölcs Östör király lányáról szóló Szegény Dzsoni és Árnika valamint Székely János Petronius morális kérdéseket feszegtő történetét bemutató Caligula helytartója című darabját mutatták be a magyarországi közönségnek.

A határon túli színházak ünnepe azonban még csak most kezdődik. Hiszen május 9-én veszi kezdetét a Thália Színházban a Határon Túli Magyar Színházi Szemle, a magyar színházi kultúra egyik legnevesebb rendezvénye. A hat napos találkozón összesen nyolc határon túli teátrum előadása lesz látható, melynek során nem csak klasszikus darabok, hanem kortárs előadások is megtekinthetőek lesznek. A találkozót a sepsiszentgyőrgyi Tamási Áron Színház nyitja, de a határon túli színházak közül a Kárpátaljai Megyei Magyar Színház, a szatmárnémeti Északi Színház, a komáromi Jókai Színház, az aradi Kamaraszínház, a szabadkai Népszínház, a gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház valamint a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház előadását is élvezheti majd a közönség. A részletes program itt olvasható.

Magyar zenei turné a Kárpát-medencében

Május hatodikán egy eddig példa nélküli rendezvénysorozat veszi kezdetét Kassán. A Magyar Nemzeti Filharmónikusok ugyanis Kárpát-medencei körútra indulnak, ahol különböző határon túli magyar városokban fognak fellépni. Minden alkalommal felcsendül majd Bartók Concerto és Kodály Galántai Táncok című alkotása, ám a koncertek alkalmával az adott ország zeneszerzőjének egy darabját is bemutatják majd. Így a nyitó koncerten Kassán a már említett darabokon túl Ján Cikker Olasz balettzene című darabját is meghallgathatja majd a kassai közönség.

Exit mobile version