Site icon Kitekintő.hu

Nincs más út, csak a megszorítás

Az Európai Bizottság szerint Görögországnak tartania kell magát a leköszönő kormány által elfogadott kiigazítási programhoz. A testület szóvivője annak kapcsán beszélt erről, hogy a vasárnapi görög parlamenti választások eredménye alapján több olyan párt is kormánytényező lehet, amely a kampányban elutasította a Görögországnak kialkudott mentőcsomagot.

A gazdasági és pénzügyi EU-biztos szóvivője szerint Görögországnak végre kell hajtania azt a korábban már elfogadott programot, amely szükséges az athéni költségvetés rendbetételéhez, és amely az előfeltétele a második görög mentőcsomagnak is. Amadeu Altafaj Tardiót annak kapcsán kérdezték erről, hogy a vasárnapi előrehozott görög parlamenti választásokon négy párt is hasonló eredményt ért el, és ezek közül kettő is elutasította korábban az uniós mentőövet Görögország számára.

A szóvivő szerint a sok elemből álló, komplikált költségvetési kiigazító program hosszú és kemény tárgyalások eredménye, és azt bár az előző görög kormány kötötte, de Görögország nevében tette, és így a görög hatóságok kötelessége azt végrehajtani. „Még nem alakult meg az új görög kormány, de reménykedünk abban, hogy az új kabinet tiszteletben tartja majd az elődje kötelezettségvállalásait” – tette hozzá Amadeu Altafaj Tardio. Elmondta azt is, hogy az ügy nemcsak az Európai Bizottság, a Nemzetközi Valutaalap és Görögország között zajlik, hanem „a magánszektor is nagyon komolyan hozzájárult Görögország megmentéséhez”.

A Bizottság szóvivője azt mondta, mindebben az Európai Bizottság továbbra is segítséget fog nyújtani, de hogy milyet, azt nem részletezte. Emlékeztettek viszont arra, hogy az eurózóna tagországok pénzügyminiszterei a legutóbbi ülésükön is kijelentették, hogy Görögországnak az euróövezetben van a helye, és nem gondolkoznak olyan forgatókönyvben, hogy Athén elhagyná akár a közös valutával fizető országok övezetét, akár az Európai Uniót. Pia Ahrenkilde Hansen szerint ez megválaszolja azt a kérdést, hogy az EU lemondott-e Görögországról.

A kapocs ott van a két ügy között, hogy szakértők szerint az uniós segítség nélkül Görögország hamarosan csődbe mehet, ami meg is nyitná számára az utat kifelé az Európai Unióból. A mentőcsomagban foglalt radikális szerkezeti reformok végrehajtása, és az államadósság, valamint a költségvetési hiány csökkentése nyomán viszont a tervek szerint Athén 2015-re visszatérhetne a pénzpiacokra, és onnan finanszírozhatná tovább a működését. A görög kormány ez idáig viszont rendre nem tudta teljesíteni a közbenső célkitűzéseket.

A Bizottság szerint most a görög pártokon a sor, hogy „stabil parlamenti többséggel rendelkező kormányt alakítsanak” – mondta a testület szóvivője.

Exit mobile version