Németh Zsoltot, a külügyminisztérium parlamenti államtitkárát követte, vajdasági látogatásában, Répás Zsuzsanna. Magyarország nemzetpolitikai helyettes államtitkár asszonya több vajdasági településen is járt, látogatásának fő célja a nemzeti összetartozás hangsúlyozása volt.
Répás Zsuzsanna a Vajdasági Magyar Szövetség (VMSZ) meghívásának tett eleget látogatásával. Pár nap leforgása alatt több települést is bejárt, rendezvényeken vett részt és előadást tartott. Járt többek között Csantavéren, Tornyoson, Kúlán, Szenttamáson, Zentán és Adán is.
A helyettes államtitkár adai előadásában elmondta: két évvel ezelőtt az új kormány a magyar nemzetpolitikát az összetartozásra építette. A kormány megalakulása előtt már a magyar Országgyűlés két olyan törvényt fogadott el, amely a nemzetpolitika alapját jelenti. Ez a nemzeti összetartozás melletti tanúságtételről szóló törvény, illetve az állampolgársági törvény módosítása, az egyszerűsített honosítás bevezetése, amelyen keresztül már negyed milliónyian kérelmezték a magyar állampolgárságot, mintegy 150 000 személy már le is tette az állampolgári esküt. A helyettes államtitkár emlékeztetett arra, hogy az új magyar alaptörvény sokkal határozottabban fejezi ki Magyarország felelősségviselését a határon túli magyar közösségek iránt.
Répás Zsuzsanna kifejtette, a nemzetpolitika megvalósulásához Magyarországnak elsősorban határon túli partnerekre van szüksége. A Vajdasági Magyar Szövetség és Magyar Nemzeti Tanács alkalmas erre a szerepre.
Répás Zsuzsanna megjegyezte a magyar–magyar kapcsolatok terén fontos volt, hogy újjáépítsék a hivatalos kapcsolattartás fórumait, amelyek közül a legfontosabb a Magyar Állandó Értekezlet. Az új kormány 2010 novemberében újraindította a fórum munkáját. A következő egyéves munkában, amelyet sokszor a MÁÉRT szakbizottságok segítségével végeztek és amelynek eredménye egy hiánypótló dokumentum lett: A magyar nemzetpolitikai stratégia kerete című dokumentum, amely az elkövetkező évtizedekre próbálja lefektetni a nemzetpolitika alapjait. A stratégiai cél az, hogy gyarapodóak legyenek a magyar közösségek számbelileg, szellemileg, gazdaságilag és jogi értelemben. Az utóbbi azt jelenti, hogy a kisebbségi közösségek jogai biztosítva vannak és a közösségek élnek is ezekkel a jogi keretekkel. Répás Zsuzsanna szerint ezen a területen a vajdasági magyarság kiválóan teljesített.