Kofi Annan volt ENSZ-főtitkár, aki jelenleg a szíriai konfliktus közvetítőjeként az ENSZ és az Arab Liga különleges nagyköveti posztját tölti be, vasárnap Dmitrij Medvegyev elnökkel találkozott Moszkvában – írta a Ria hírügynökség. Medvegyev szerint Annan missziója az utolsó esélyt jelentheti Szíria számára, hogy az ország elekerülje a polgárháborús helyzetet.
Kofi Annannal találkozva Dmitrij Medvegyev orosz államfő elmondta, hogy nagyra becsülik és hálásak a volt ENSZ-főtitkár munkájáért és annak pozitív eredményeiért. Medvegyev továbbá biztosította Annant afelől: Oroszország minden lehetséges támogatást megad munkájának elősegítéséhez és reméli, hogy sikerrel jár.
Annan elmondta, missziója során arra törekszik, hogy humanitárius segélyt nyújtson a rászorulóknak, és békés úton rendezze a szír konfliktushelyzetet. Ennek eléréséhez azonban aktív szerepvállalást vár Oroszországtól. Reméli, hogy a kölcsönös, pozitív együttműködés, továbbá az ő és a közvetítő csoportok együttes munkája eredményeképp békés helyzetet tudnak kialakítani Szíriában – olvasható az elnöki honalpon.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa múlt hét szerdán fogadta el Annan hat pontból álló tervezetét, mely véget vetne a véres konfliktusnak Szíriában. A javaslat azonban további, meg nem határozott lépéseket is kilátásba helyez, amennyiben nem sikerül ezen kritériumnak eleget tenni. A terv fegyverszünetre szólít fel, és a segélyszervezetek munkájának mihamarabbi elősegítését követeli.
Moszkva erősen kritizálta az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának pénteken elfogadott Szíriára vonatkozó határozatát. A Külügyminisztérium szombaton kiadott nyilatkozata szerint „az elfogult és nem megfelelő” határozat a nemzetközi szervezetek azon törekvései ellen irányul, melyek békés úton próbálják rendezni a konfliktushelyzetet. A határozat mélyen elítéli a „széleskörű, szisztematikus, emberi jogok és alapvető szabadságjogok szír hatóságok általi megsértését”. A 47 tagú tanácsban 41 tagállam szavazott igennel, míg akárcsak a februári ENSZ BT illetve a Közgyűlés által kidolgozott javaslatot, Oroszország, Kína és Kuba a fent említett határozattervezetet szintén elutasította.
Az orosz Külügyminisztérium hasonlóképp indokolta a döntést, mint februárban. Eszerint Moszkva azért szavazott ismét nemmel, mivel a határozat egyoldalúan a szír kormányt vonja felelősségre, és semmilyen követelményt nem támaszt a fegyveres ellenzékkel szemben, holott megfigyelők szerint gyakran ők kezdeményezik a támadásokat.
Orosz diplomaták azt is elmondták, hogy olyan módosító javaslatokat dolgoztak ki, melyek egyensúlyt teremtettek volna a dokumentum szövegkörnyezetében, elítélve a legutóbbi damaszkuszi és aleppoi terrorista támadásokat, melyeket Moszkva provokációnak tekintett. A Tanács tagjai azonban elutasították az orosz javaslatokat.
A közel egy éve tartó, Bashar-el Asszad szír elnök elleni tüntetésekben az ENSZ szerint több, mint 8000 ember, szír emberi jogi csoportok szerint körülbelül 9100 veszítette eddig életét. A szír kormány jelentései alapján pedig közel 2000 rendőr és katona halt meg a fegyveres ellenzék elleni harcokban.