A VMSZ abban érdekelt, hogy a Demokrata Párttal és a köré tömörült többi párttal szót tudjon szót érteni, és együtt folytassa velük a politizálást.
A Vajdasági Magyar Szövetség március 15-én kezdi el választási kampányát, a parlamenti választásokon önállóan indul és önállóan fogalmazza meg programját. A VMSZ az önállóság alatt közösségi önállóságot, nem pedig szigorú pártönállóságot ért, jelentette ki Újvidéken Pásztor István, a párt elnöke.
A párt választási kampányában április végén részt vesz a magyar miniszterelnök, Orbán Viktor, valamint egyes európai parlamenti képviselők, akik kifejezték abbéli óhajukat, hogy segíteni kívánják a VMSZ választási kampányát, mondta Pásztor a nemkormányzati szervezetek képviselőivel folytatott véleménycserén.
Pásztor bejelentette, hogy a rendes parlamenti választásokat Szerbiában minden szinten március 13-án írják ki, a választások április 29-én, vagy pedig május 6-án lesznek. Lehetséges, mondta, hogy március 13-án előrehozott választásokat írnak ki a köztársasági elnök megválasztására is, amennyiben, ahogyan Pásztor fogalmazott, “megállapodás születik hogy ez a nemzeti érdek”, mert mint magyarázatként hozzáfűzte, Szerbiában nem az alkotmány és a törvény határozza meg a nemzeti érdeket, hanem az, amiben a hatalmon levők megállapodnak.
A választási program gerince
A civil szervezetek képviselőivel folytatott újvidéki megbeszélésnek, amelyen jelen voltak a párt parlamenti képviselői, Pásztor Bálint, Varga László és Fremond Árpád is, az volt a célja, hogy a VMSZ bemutassa választási programját, amelynek gerincét egy “normális ország kiépítése”, a vajdasági kérdés, a decentralizáció és a regionalizáció kérdése képezi.
“Ebben a hatáskörben tudunk mozogni, ebben a hatáskörben tudjuk érvényesíteni érdekeinket. Ez a mi hosszú távú érdekünk, ezért van az, hogy ebben a programban a vajdasági kérdés, a decentralizáció és a regionalizáció kérdése folyamatosan jelen van. És meggyőződésem, hogy a kampányban is erőteljesen jelen fog lenni, mert az a gyakorlat, ami a mindennapjainkat jelenti, hogy minden egyes vasért körömszakadtáig küszködni kell, hogy öt év alatt egy egész évi költségvetéssel rövidítettek meg bennünket a fejlesztés szempontjából tarthatatlan, méltánytalan és igazságtalan”, mondta Pásztor.
Hozzátette: a VMSZ politizálása elsősorban abba az irányba megy, hogy normális, a bizalmon alapuló viszony jöjjön létre a többség és a kisebbség, a központ és a periféria, valamint a központ és a tartomány között.
“Ha egymásban az ellenséget látjuk, azt, aki destabilizál, akkor nem haladunk jó irányba. Ezt fogalmazza meg ez a program, ami itt az önök kezében van. Egy olyan programot sikerült az asztalra tenni, amelyben a vajdasági magyar közösség tagjai, szervezetei ráismernek a saját helyzetükre és a saját ambícióik megfogalmazására. Meggyőződésünk, hogy ez az a program, amely biztosíthatja, hogy a VMSZ-nek széleskörű támogatása lesz. Elsősorban magyar. De nem csak magyar, ezt a programot meggyőződésem, hogy sok nem magyar is támogatni fogja. Azért, mert igaz, hogy a program magyar indíttatású, de olyan értékeket képvisel, amelyek polgáriak, regionálisak, s amelyek azt a meggyőződésünket támasztják alá, hogy ami jó nekünk, az jó kell hogy legyen azoknak is, akik a szomszédságunkban, ugyanabban az utcában, vagy településen élnek”, hangsúlyozta a pártelnök.
„A többi magyar párt kirekesztette magát az együttműködésből”
Pásztor kijelentette, a többi magyar párttal a VMSZ nem kíván koalícióra lépni, mert a “többiek évekre visszamenőleg kirekesztették magukat az együttműködés lehetőségéből”. Mint mondotta, e pártok között vannak olyanok, amelyek olyan ötleteket képviselnek, amelyek közösségileg életveszélyesek, s ezekkel a VMSZ sem ma, sem holnap, sem holnapután közösséget nem vállal.
“Szeretném felhívni a figyelmet, hogy azok a kísérletek, amelyeknek szemtanúi vagyunk most az utóbbi napokban, nemcsak Temerinben, hanem Bácsföldváron, Péterrévén, Csantavéren, hogy úgy próbál valaki önmagának politikai támogatást biztosítani, hogy arra biztatja az embereket, hogy szabadcsapatokat alkotva, karhatalmat játszva cirkáljanak az utcákon, életveszélyes történet. S az ilyen jellegű vállalkozásokkal, ezekkel a szervezetekkel mi nem vállalhatunk közösséget. Mert ezek a lépések odavezetnek, hogy a Temerinhez hasonló esetek folyamatosan meg- és megjelenjenek Vajdaság különböző pontjain. Ezt nem lehet politikai, közösségi és semmilyen más érdek. Mi ezekkel nem tudunk közösséget vállalni és azokkal sem tudunk, akik velük vállalnak közösséget”, fejtette ki Pásztor.
Kijelentette, a VMSZ abban érdekelt, hogy ugyanazokkal tudja folytatni a politizálást a parlamenti többség részeként, akikkel az előző ciklusban is tette. Magyarán, a VMSZ abban érdekelt, hogy a Demokrata Párttal és a hozzá csatlakozó többi párttal tudjon szót érteni és együtt folyatni velük a politizálást.
“Meggyőződésem, hogy ez Belgrádban elképzelhető, s hogy ennek Újvidéken nincs alternatívája, ami pedig a lokális szinteket illeti, azt látom, hogy ott lenni fog minden. Nem miattunk, hanem azért, mert az élet így kívánja”, szögezte le Pásztor István.
A VMSZ öt konzultációs beszélgetést tervezett mintegy 500 nemkormányzati szervezet képviselőjével. Újvidéken volt az első, kedden Szabadkán, a jövő hétfőn Tordán, majd Zentán, az utolsó megbeszélés pedig Zomborban lesz.