Site icon Kitekintő.hu

Ki lesz a szlovákiai jobboldal vezetője?

Több kihívás is áll a jobboldali pártok előtt a választások kapcsán. Egyrészt nem lesz egyszerű jobbközép alternatívát állítani az Irány – Szociáldemokráciával  (Smer) szemben, másrészt a választásokon az is eldől, melyik párt a vezető jobboldali politikai formáció – vélik a politikai elemzők.

Miroslav Kusý és Michal Horský politológusok szerint ez a harc a jobboldali pártok között már elkezdődött, és jelenleg is folyik. „A párharc megfigyelhető abban a konfliktusban is, mely Daniel Lipšic (KDH) és Mikuláš Dzurinda (SDKÚ) között zajlik. Abban is tetten érhető azonban, ahogy mindenki élesen elhatárolódik az SaS-től” – mondta Kusý.

Horský szerint a pártpreferenciák nagyban változtak az utóbbi időben. A Szabadság és Szolidaritás (SaS), mely a harmadik legnagyobb párt volt a parlamentben, véleménye szerint sokat vesztett a kormány megbuktatásával, a Szlovák Kereszténydemokrata Unió – Demokrata Párt (SDKÚ) pedig a Gorilla-üggyel. Az elemző véleménye szerint a Dzurinda-Mikloš-vezetés egyre népszerűtlenebb a nyilvánosság, a sajtó és a párt választóinak szemében, így a bukása csaknem elkerülhetetlen. „Gyakorlatilag csak a KDH és a Híd marad – nem nehéz tehát kitalálni, hová vándorolnak át a preferenciák” – magyarázta.

Horský nem zárja ki, hogy az SDKÚ vezetése lecserélődik, ha a bizalmatlanság a párt választási eredményében is megmutatkozik. Kizárta azonban, hogy Dzurinda még a márciusi választás előtt távozzon.

Kusý szerint a jobboldal vezetői pozíciója nem csak a pártpreferenciákról, hanem az egyéniségekről is szól. „A többi párt nem tud olyan embert kínálni, aki személyiségében vagy vezetői képességében Dzurinda fölé kerekedne. A KDH-nak nincs olyan vezetője, aki képes lenne ezt a posztot betölteni. Talál Lipšic lehetne ilyen, de ő nem pártelnök” – véli.

Az MVK ügynökség januári felmérése szerint a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) az SDKÚ-t megelőzve a második legnépszerűbb párt Szlovákiában. Az „ezüstérem” évekig Dzurindáéké volt, 2002-ben, 2006-ban és 2010-ben is a második helyen végeztek a parlamenti választásokon.

Exit mobile version