Site icon Kitekintő.hu

Dublin: szó sincs újabb mentőcsomagról

Enda Kenny ír miniszterelnök a minap határozottan kizárta, hogy országának szüksége lesz egy újabb, a 2010-ben az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap által biztosított 67,5 milliárd eurós gazdasági mentőcsomaghoz hasonló pénzügyi segítségre.

A kormányfő Londonban, David Cameron brit miniszterelnökkel folytatott kétoldalú megbeszélése előtt elismerte, továbbra is jelentős gazdasági kihívásokkal kell szembenéznie a kormánynak, ugyanakkor az utóbbi évben bevezetett megszorítások első pozitív jelei már megmutatkoznak. „Egy program részesei vagyunk, amely még két éven át tart. Minden célt és kötelezettségvállalást betartunk.” – jelentette ki Kenny, utalva a 2010-es mentőcsomagra. Hozzátette: ennek köszönhető, hogy az ír gazdaság 2007 óta először 2011-ben ismét növekedést mutatott, a gazdaság versenyképessége javult, és a folyó fizetési mérleg egy évtized után ismét pozitívan zárt, amelyet az EU és az IMF mellett a nemzetközi piacok is elismernek.

Mindazonáltal azt a kormányfő is elismerte, hogy a munkanélküliség elfogadhatatlanul magas lesz a következő évben is, elsősorban a belső kereslet szűkülése miatt. Hangsúlyozta ugyanakkor: ez sem lehet akadálya annak, hogy 2013-ban Dublin visszatérjen a nemzetközi kötvény piacokra, ahonnan a gazdasági mentőöv 2010 végi elfogadása óta Írország ki van zárva.

A kijelentések reakcióként szolgáltak arra a nyilatkozatra, amelyet az utóbbi napokban Írország legnagyobb tőzsdeügynökségének vezető brókere tett. Eszerint az ír kormánynak meg kellene fontolnia egy újabb gazdasági mentőcsomagot, mivel a nemzetközi gazdaság negatív kilátásai és a szűk ír fogyasztói kereslet következményeként az ír GDP növekedése alig 0,3 százalék lehet. A helyzetet pedig csak még tovább nehezíti, hogy a munkaerőpiac immáron az egymást követő ötödik évben is szűkülni fog.

Kenny elismerte, hogy az ír munkanélküliség szintje 2012-ben is elfogadhatatlanul magas szinten, 14 százalék körül mozog, ugyanakkor azt is elmondta, ettől még nincsen szükség újabb mentőcsomagra. Amellett, hogy leszögezte, úgy hiszi az ír GDP növekedésére tett 1,3 százalékos célkitűzés tartható lesz az elkövetkező évben, utalást tett arra, hogy várhatóan Írország és a mentőcsomagot biztosító két nemzetközi szervezet közötti tárgyaláson téma lesz a paktum kamatának csökkentése.

A miniszterelnök aláhúzta, hogy a gazdaság növekedésének igazi akadálya jelenleg az eurózóna válsága. „Amennyiben át tudjuk vészelni az eurózóna válságát, sokkal több motor fog rendelkezésünkre állni a nemzetgazdaság talpra állítására” – mondta, majd hozzátette, az Európába és az euróba vetett bizalom visszaszerzése kulcsfeladat, amelyhez szükség van tartós és kikényszeríthető európai szintű költségvetési szabályokra. A kormányfő véleménye szerint ebben jelentős lépést jelent a tavalyi év végén született európai megállapodás, amely azonban önmagában nem elégséges a helyzet megoldására.

Arra az utóbbi hetekben többször feltett kérdésre, hogy lesz-e népszavazás a decemberben elfogadott kormányközi paktumról, Kenny ismét leszögezte: Írország főügyészének véleményétől teszik függővé a referendum kiírását. Máire Whelan főügyész várhatóan márciusban, az egyezmény végleges szövegének hivatalos ismertetése után fogalmazza meg álláspontját a kérdésben.

Exit mobile version