Site icon Kitekintő.hu

Jelentős bércsökkentések várhatók a görög közszférában

A görög pénzügyminisztérium csökkentené a kezdő fizetést, a túlóradíjat, a családi pótlékot és a tizenharmadik és tizennegyedik havi fizetést is a közszférában – derül ki egy kedden nyilvánosságra hozott tervezetből az Ekathimerini beszámolója szerint. Az újonnan munkába állók havonta 780 eurót vihetnének haza és csak havi húsz óráért járna túlórabér.

Nyilvánosságra hozta a görög pénzügyminisztérium a közszféra béreinek felülvizsgálatáról szóló tervezet első változatát. A kedden közzétett anyag – az Európai Unió és a Nemzetközi Valutaalap elvárásainak megfelelően –  újabb jelentős megszorításokat helyez kilátásba: a kezdőfizetés és a túlóradíj csökkentését és a családi pótlék rendszerének megváltoztatását is tartalmazza.

A javaslat 780 euróban állapítja meg kezdőbért, de lehetővé teszi az összeg legfeljebb húsz százalékos emelését attól függően, hogy a munkavállalók képzettség és közszférában betöltött pozíció alapján felállított rangsorában az adott személy hányadik helyen áll. Annak érdekében, hogy a magasan képzettek közötti versenyt élesítse, a minisztérium kész a kulcspozíciót elfoglalóknak magasabb jutattásokat adni. Összehasonlításképpen a livingingreece.gr tájékoztatása alapján: a görög minimálbér a közszférában 711 euró, míg a magánszektorban 2011 júliusa óta 751,39 euró. Augusztusi adatok szerint a közszférában dolgozók nyolcvan százalékának 1000-1500 euró a havi fizetése, ami, ha a kapott juttatásokat és prémiumokat is számoljuk, mintegy megyven százalékkal magasabb a magánszektorban dolgozók havi keresténél.

A túlóradíj kifizetését, ami nem haladhatja meg havonta a húsz, különleges esetekben pedig az ötven-hatvan órát, a minisztériumnak is jóvá kell majd hagynia a tervezet szerint. Családi pótlék a javaslat szerint nem járna a házastársra, azonban az egyedülálló szülőknek és az eltartottakkal rendelkező munkavállalóknak adott támogatást növelnék. Ötven euró járna egy gyermek után, hetven kettő, százhúsz három, százhetven négy után, míg minden további gyermek után újabb hetven eurót fizetnének ki családi pótlékként. A veszélyességi pótlék csökkentése is szerepel a tervben: maximális összegét 150 euróban határozták meg. A távoli országrészekben élőknek adható külön juttatások felső határa száz euró lenne.

A görög bérrendszer jelenleg évi tizennégy fizetést biztosít. A tizenharmadik és tizennegyedik havi fizetést „dorónak”, vagyis ajándéknak hívják, a kifejezés azonban megtévesztő lehet, ugyanis – kevés kivétellel – ezek mindenkinek kötelezően járnak, nem csak a jól teljesítők munkáját ismerik el velük. 2010-ig karácsonykor egy teljes havi, húsvétkor és nyáron pedig egy-egy félhavi keresetüknek megfelelő összeget kaptak a munkavállalók, tavaly májusban azonban 10-30 százalékkal csökkentették a kifizetendő összeget. Az új tervezet szerint a karácsonyi kifizetést ötszáz, a húsvétit és a nyárit pedig 250-250 euróban maximalizálnák.

A bércsökkentéseket a nemzetközi nyomás hatására kénytelen lesz véghez vinni az új miniszterelnök és kormánya, azonban a nyilvánosságra hozott tervezet még csupán az első vázlata az intézkedéseknek. Kérdés, hogy milyen lesz a javaslat fogadtatása, és az esetleges sztrájkokkal milyen finomításokat tudnak kiharcolni a tiltakozók.

Exit mobile version