Site icon Kitekintő.hu

Halálbüntetés várhat a nigériai robbantókra

Ahogy arról korábban beszámoltunk, augusztus 26-án öngyilkos merényletet hajtottak végre az abujai ENSZ-székház ellen. A merényletet az al-Kaida észak-afrikai szárnyával kapcsolatban álló, iszlamista Boko Haram vállalta magára. A támadásban 23-an meghaltak és 116-an megsebesültek.

A szeptember 16-án kezdődött eljárásban a 19 vádlott közül négyet akár halálra is ítélhetnek. A vád az ENSZ-székház elleni merényleten kívül további, Északkelet-Nigériában végrehajtott támadásokat is tartalmaz. Az ügyet továbbküldték a Szövetségi Legfelsőbb Bírósághoz, ahol azt november 3-án fogják tárgyalni.

Nigéria vallásilag megosztott ország: a keresztények elsősorban délen, míg a muszlimok északon laknak. A Boko Haram elsősorban a muszlim részeken hajt végre akciókat. Az ezen a területen fekvő Borno tagállam kormányzója, Zanna Usman meg is szólalt a tárgyalás kapcsán. Hangsúlyozta, hogy a bíróság elé állított 19 ember nem a tartozik a „nagyfiúk” közé, és amíg nem sikerül a valódi vezetőket elkapni, addig az eljárás miatt megerősödhetnek a Boko Haram pozíciói, és kevésbé lesznek hajlandóak tárgyalni. Ugyanakkor azt is kiemelte, hogy fontos ez a tárgyalás, mert így látják az emberek, hogy a bűnözők nem érinthetetlenek, és a kormány törődik a biztonsággal.

A csoport és a kormány közti megbeszéléseket elősegítendő az elnök, Goodluck Jonathan júliusban létrehozott egy ezzel foglalkozó bizottságot. Azonban egyelőre nem sok sikert tudtak elkönyvelni. Sőt, a helyzet csak súlyosbodott. Ugyanis miközben elkezdődött az abujai bírósági meghallgatás, Olusegun Obasanjo volt nigériai elnök és egyben az egyik legbefolyásosabb nigériai találkozott a 2009-ben rendőri őrizetben meghalt korábbi Boko Haram-vezér, Mohammed Yusuf családjával. Csakhogy a találkozó után, 17-én megölték az egyik hozzátartozót, Babakura Fugu-t. Az elkövetők valószínűleg a Boko Haram azon ágához tartoznak, akik elutasítják a tárgyalásokat.

Obasanjo az első nigériai vezető, aki meglátogatta a családot Yusuf halála óta. A beszélgetés során kiderült, hogy a Boko Haramnak vannak kapcsolatai Csádban, Nigerben és Kamerunban is, valamint hogy azért nem hagytak fel a merényletekkel, mert még nem álltak bosszút Yusufért.

Exit mobile version