Forró nyári kampány elé néz a bolgár politikai élet, a közvélemény-kutatók legfrissebb felmérései alapján a kormányzó Polgárok Bulgária Európai Fejlődéséért (GERB) a legnépszerűbb párt a lakosság körében. Példátlanul magas a lakosság szavazóhajlandósága, az ellenzéki pártok pedig növekvő mutatókat produkáltak. Időközben veszélybe került a Szimeon Djánkov által bemutatott Stabilitási Paktum, miután az Ataka és a DPSz még nem döntötte el, hogy támogatja-e a szükséges alkotmánymódosításokat.
Az NCIOM kutatóintézet széleskörű politikai elemzést végzett a lakosság körében öt hónappal a köztársasági elnök- és helyhatósági választások előtt. A politikai pártok népszerűségi rangsorában továbbra sincs helycsere, azonban meglepő változások tapasztalhatóak. A számtalan politikai támadás ellenére legtöbb új potenciális szavazót a Bojko Boriszov kormányfő által vezetett GERB szerzett májusban. Habár 2009 óta minden negyedik szavazója csalódott a kormánypárt irányításában, így is stabil 30 százalék támogatottságot tudhat magáénak a megkérdezett biztos szavazók körében.
Az ellenzéki pártok közül a Bolgár Szocialista Párt (BSZP) 16, a török-liberális Mozgalom a Jogokért és Szabadságért (DPSz) 7,6, a szélsőjobboldali Ataka 4 és a konzervatív Kék Koalíció 3,2 százalékon áll.
Ezeket az adatokat elemezve nyugodtan kijelenthető, hogy a kormánypárt magabiztosan megőrizte hagyományos szavazóbázisának több mint kétharmadát. A szakértőket is meglepte a GERB kiugróan magas eredménye, ugyanis az utóbbi időben komolyan megingott Bojko Boriszov alatt a miniszterelnöki szék. Az elmúlt hónapban a kormányfő az ellenzék és a nemzetközi vélemények hatására megvált számos vezető poszton lévő emberétől, valamint nem zárta ki, hogy ősszel akár előrehozott választások lehetnek.
Az elemzők ügyes politikai húzásnak tartják Boriszov kijelentését, valamint az Ataka radikális megmozdulásait, amelyekről korábbi cikkünkben beszámoltunk. A jobboldali szövetségesek márciusban még komoly szimpátiaveszteséget könyvelhettek el, de azzal, hogy a miniszterelnök meglebegtette az előrehozott választások lehetőségét sok bolgár állampolgár visszaemlékezhetett a 2005 és 2009 között regnáló rendkívül sikertelen szocialista kormány tevékenységére.
A BSZP jelenlegi helyzete sok hasonlóságot mutat a Magyar Szocialista Párt jelenlegi társadalmi megítélésével – megtartotta szavazóbázisának magját, de nincs valós perspektívája arra, hogy honnan tudna új szavazatokat visszacsábítani. Bulgáriában jelenleg a nem baloldali szavazókon belül nagyon magas a szocialista párt elutasítottsága. Saját szavazóbázisának 71 százaléka ugyanakkor határozottan támogatja a „vörös rózsásokat”.
Az NCIOM igazgatója, Lidija Jordanova szerint meglepően magas a szavazóhajlandóság a lakosság körében – a megkérdezettek 72 százaléka nyilatkozta, hogy elmenne szavazni az októberi választásokon. Ez az index átfogalmazhatja az ellenzéki pártok kampánystratégiáját, ugyanis a bizonytalan szavazók számának csökkenése miatt kiélezettebb harc fog kialakulni meggyőzésük érdekében. Legnagyobb tartalékai a szocialistáknak és az Atakának lehetnek, de szavazóbázisuk mozgósításához látványos kampányra is szükségük lenne (az Ataka nem is késlekedett kivinni embereit tüntetni az elmúlt hónap során).
A politikusok népszerűségi indexében nem történtek nagyobb változások. A legnépszerűbb politikus a regionális fejlesztésekért felelős miniszter Roszen Plevenliev, második Szófia jelenlegi főpolgármestere Jordánka Fandakova, őt követi Bojko Boriszov, negyedik pedig az utolsó hivatali évét töltő Georgi Parvanov államfő.
Időközben a parlamenti pártok elkezdték a gazdasági egyeztetéseket a pénzügyminiszter által életre hívott Stabilitási Paktumról, melynek elsődleges célja a bolgár gazdaság növekedési pályára állítása, fiskális szigor megvalósítása, az euró bevezetése 2015-ig, valamint egyes monetáris korlátok beemelése az alkotmányba. A nagyszabású csomag megszavazásához azonban kétharmad szükséges a 240 fős bolgár országgyűlésben. A terveztet idáig a GERB, az Egyesült Demokraták Uniója (SzDSz – a Kék Koalíció egyik pártja), a Rend, Törvényesség és Igazságosság (RZSz), valamint a független honatyák támogatnák. Idáig a 40 szocialista és az öt Demokraták Erős Bulgáriáért (DSzB – Kék Koalíció) elutasította a kormány gazdaságstabilizáló programját. Az Ataka honatyái eddig nem nyilatkoztak a kérdésről, de az utóbbi időben Volen Sziderov pártjának megromlott a GERB-hez fűződő viszonya.
A DPSz kínos helyzetbe kerülhet, ugyanis a BSZP-vel együtt a kormány leváltására sürgető bizalmatlansági indítványt készítenek elő, korában azonban kifejezte érdeklődését a Stabilitási Paktum iránt. A Cecka Cácseva (GERB) és Jáne Jánev (RZSz) által szavazásra benyújtott törvénytervezetet legalább 160 képviselőnek kellene támogatnia. Várhatóan a DPSz-ből kizárt Kaszim Dál és Kormán Iszmailov csatlakozni fog a kezdeményezőkhöz, így létszámuk 143 lesz, és ha az Ataka 17 képviselője is támogatását adja, akkor átmenne a tervezet az országgyűlésen, s két hónappal később már szerepelne is a boglár alkotmányban.
Nagy várakozás övezi az ígéretesnek tűnő Stabilitási Paktumot, az elkövetkező napokban fog kiderülni, hogy a tárgyalások milyen irányba terelik a balkáni ország gazdaságát.