E héttől voksolhatnak a tagországok a Nemzetközi Valutaalap vezetői tisztségére, a legnagyobb esélyes a francia pénzügyminiszter, aki nem csupán a szervezet első női vezetője lehetne, de visszaállíthatná a női beosztottak bizalmát az intézményben.
Május 23-tól június 10-ig javasolhatnak jelöltet a Nemzetközi Valutaalap (IMF) vezetői tisztségére a szervezet tőkéjét adó tagországok, ezután várhatóan június végéig választják meg az új vezérigazgatót. A jelölteket személyesen hallgatja meg a 24 tagú igazgatótanács és az egyiptomi Shakour Shaalan korelnök. A szakértők szerint a legnagyobb esélyes Christine Lagarde francia pénzügyminiszter, miután honfitársa, Dominique Srauss-Kahn a múlt héten szexuális zaklatás vádja miatt lemondott posztjáról.
A francia szakember támogatói mögött sorakozott fel Merkel és Sarkozy is, de a Handelsblatt értesülései szerint a washingtoni vezetés és az Európai Bizottság is egyetértene a jelöléssel. Az IMF eddigi 10 vezetője közül 4 volt francia, azonban a 187 tagországot számláló szervezetben egyre több nemzet követeli a hagyománnyal való szakítást, miszerint a Valutaalap vezetője európai, a Világbanké pedig amerikai. Elsősorban a feltörekvő ázsiai országok és egykori szovjet tagköztársaságok követelik a nemzetközi szervezet hagyományos felosztásának megváltoztatását. Az erre vonatkozó követelést erősíti, hogy az 1945-ben alapított washingtoni intézmény igazgatótanácsa tavaly novemberben hagyta jóvá a finanszírozási és szavazati arányok újraosztását, így az Egyesült Államok és Japán után Kína lett a harmadik legtöbb szavazatot birtokló tag az IMF kormányzótanácsában. Kína után következik Németország, Franciaország és az Egyesült Királyság, valamint az első tízbe került India és Brazília, Oroszország pedig a tizedikről a kilencedik helyre lépett elő.
Ugyanakkor az Európai Unió vezető tagállamai, az élen Merkel német kancellárral, a francia pénzügyminiszter jelölését szorgalmazzák többek között arra hivatkozva, hogy az euróövezeti adósságválság kezeléséhez az uniós ügyekben jártas szakértőre van szükség.
„Az érdemek alapján úgy vélem, Christine Lagarde a kiváló jelölt az IMF elnöki tisztjére, és ezért Nagy-Britannia támogatni fogja őt” – nyilatkozta George Osborne brit pénzügyminiszter megerősítve a sajtóban megjelent nyilatkozatokat.
Az EUobserver tájékoztatása szerint Ausztria, Olaszország és Luxemburg is jelezte, támogatja az európai jelöltet a posztra, de a hivatalos bejelentéseket valószínűleg csütörtökön a G8-ak találkozóján teszik meg a tagállamok. Christine Lagarde szakmai kompetenciája nem kérdéses, emellett megválasztásával ő lehetne az első nő a nemzetközi szervezet élén, személyével elejét véve a pletykáknak visszaállíthatná a női dolgozók bizalmát az intézményben.