Site icon Kitekintő.hu

Meglepetések nélkül: Berényi az MKP elnöke

A papírforma érvényesült az MKP tegnapi, a felvidéki Nagymegyeren tartott kongresszusán, ahol is Berényi Józsefet választották a párt elnöki posztjára. Csáky Pál végül nem indult az elnöki pozícióért, visszakerült azonban az országos elnökség soraiba. Bemutatjuk az elnökség új tagjait is.

A zárt keretek között zajló rendezvényen megválasztásra került az MKP (régi-)új vezetője és az elnökség tagjai. Berényi József egyedüli elnökjelölt volt, Csáky Pál — bár korábban felröppent a hír indulásáról— nem élt az elnöki tisztségre való jelölés lehetőségével- írja a felvidek.ma. Berényi József beszédében hangsúlyozta, az MKP múltja döntő többségében vállalható, jelene biztató, de a jövőt tekintve nagyon nehéz évek várnak rá – a következő parlamenti választásokig.

„Egy ember, az MKP elnöke ütőképes elnökségi csapat nélkül nem tudja a pártot visszavinni a parlamentbe. Legyenek hívószavaink a hit, az összetartás, egység, elszántság, szakmaiság, lokálpatriotizmus és a magyarság” – mondta Berény József, aki 272 igen szavazatot kapott (nem szavazat nem érkezett, csupán 21 érvénytelen voks). Bárdos Gyulának sem volt ellenjelöltje az MKP Országos Tanácsának elnöki tisztségére. 286 igen szavazattal erősítették meg tisztségében.

További eredmények

Az elnökségnek a pártelnökön, az OT elnökén kívül az öt alelnök a tagja, plusz hét tag a régiókból:  2-2 elnökségi tagot Kassa és Besztercebánya megye, 1-1 tagot pedig Nyitra, Nagyszombat és Pozsony megye ad- olvashatjuk a parameter.sk-n. A szakmai elnökség tagjai közül Őry Péter önkormányzati és Farkas Iván gazdasági és régiófejlesztési alelnököt ellenjelölt nélkül választották meg, míg Szigeti László oktatási, Németh Gabriella szociális ügyekért felelős alelnöknek egy-egy, Miklós Lászlónak az elnökségben a mezőgazdasági ügyek felelősének pedig két kihívóval kellett szembenéznie.

A kongresszus már az első fordulóban az elnökségi tagok közé választotta Csáky Pált (Pozsony megye), Auxt Ferencet és Csúsz Pétert (Besztercebányai kerület), Mihók Gábort és Papp Adriannát (Kassai kerület). A Nagyszombati kerületből Hájos Zoltánt, a Nyitrai kerületből Stubendek Lászlót választottak az országos elnökségbe – két fordulóban. Valamennyi tisztségről titkos szavazással döntöttek – írja  a felvidek.ma

Berényi: „egyedül nem tudom bevinni a parlamentbe az MKP-t.”

Berényi az Új Szónak adott interjúban úgy nyilatkozott, „megvan a tenni akarás, megvan az elszántság és az erő ahhoz, hogy a pártot országos szinten is visszavigyük a parlamentbe“, majd hozzátette: „Az elnök személye nem elég, egyedül nem tudom bevinni a parlamentbe az MKP-t. Kell hozzá egy ütőképes, dinamikus elnökség”. Az újraválasztott pártelnök a felvidéki napilapnak arra a kérdésére, melyek a következő időszak feladatai, megjegyezte: „Fel kell készülnünk arra, hogy bármikor választások lesznek”.

Csáky visszatért, de nem ő a vezető

Sokak számára okozott meglepetést, hogy a várakozásokkal szemben Csáky mégsem indult az elnöki tisztségért. Az MKP volt vezetőjéről, aki a választási vereség után mondott le tisztségéről, ugyanis több sajtóorgánum tudni vélte, hogy az elnöki pozíció visszavételére készül. Csáky többször kihangsúlyozta, hogy a kongresszus előtt nem jelenti be döntését, miszerint elfogadja-e  jelölést (Csákyt korábban négy helyi szervezet jelölte elnöknek). Végül maga Csáky lépett vissza  a jelöltségtől, ellenben Pozsony megye képviselőjeként – egy év kihagyás után – visszatért az elnökségbe.

A lépés különböző fórumokon eltérő visszhangot váltott ki, a parameter.sk „Csáky visszasurrant az MKP elnökségébe” címmel hozta a tisztújítás hírét. „Egy évig tartotta csak magát távol Csáky Pál a Magyar Koalíció Pártja vezetésétől. Egyelőre elnökségi tagként szivárgott vissza a párt élére a szombati Nagymegyeren tartott tisztújító kongresszuson- írja a felvidéki hírportál.

Az előrehozott választások kérdésével kapcsolatban Csáky Pál az MTI-nek azt nyilatkozta: „A parlamentbe való visszatérés valóban nagyon fontos. Abban azonban nem vagyok biztos, hogy a felkészülésre három évünk van. Az MKP-nak arra is fel kell készülnie, hogy 2012 második felében, vagy 2013-ban már lehetnek parlamenti választások”.

Bukott és sikeres polgármesterek az elnökség új tagjai között

A 2010-es parlamenti választásokon elért gyenge eredmény indokolttá tette a tisztújítást a párt elnökségében, sok szempontból felvetette a fiatalítás szükségességét, illetve új emberek bekerülését a vezetésbe. A mostani kongresszuson három teljesen új személy került az elnökség tagjai közé Stubendek László, Hájos Zoltán és Mihók Gábor személyében, a választások után a vezetésbe került Papp Adrianna újra megkapta a bizalmat.

A „fiatal” elnökségi tagok között helyet foglalnak olyan nevek, mint Papp Adrienn, a Kassa környéki Debrőd polgármestere (aki korábban több londoni cégnél töltött be vezető tisztséget) és a jogász végzettségű Hájos Zoltán, Dunaszerdahely városának vezetője. Ugyanakkor helyet kapott a frissen megválasztott vezetőségben Stubendek László, aki az MKP színeiben a komáromi polgármester-választás vesztese volt a tavalyi helyhatósági választások alkalmával. Mihók Gábort az MKP Nagymihályi járási elnöki székében láthattuk eddig.

Exit mobile version