Nyolcvan százalékkal csökkentené a szabadalom megszerzésének költségeit Európában az egyelőre 25 uniós tagállamban érvényes egységes szabadalmi rendszer, amiről szerdán terjesztett elő hivatalos javaslatot az Európai Bizottság.
Az eddiginél jóval olcsóbb, 25 uniós tagállamban érvényes egységes szabadalmi rendszer létrehozását javasolta szerdán az Európai Bizottság, elmozdulva a holtpontról egy több mint harminc éve tartó vitában. A Bizottság becslései szerint az egységes szabadalmi rendszernek és a három hivatalos nyelven alapuló nyelvi rezsimnek köszönhetően cégek és magánszemélyek a jelenleginél 80 százalékkal olcsóbban szerezhetnek majd találmányaiknak és kreatív ötleteiknek Európa-szerte érvényes jogi védelmet.
A szabadalmi rendszerről és a nyelvi rezsimről szóló javaslatot a megerősített együttműködés keretében terjesztette elő a Bizottság, miután Olaszország és Spanyolország a háromnyelvű – az angol, a francia és a német nyelven alapuló – megoldással szembeni fenntartásai miatt nem támogatta a kezdeményezést. A két ország, amely az Európai Bíróságon támadhatja meg a megerősített együttműködés jogszerűségét, az érvényes szabályok értelmében bármikor csatlakozhat a projekthez. Az olasz és a spanyol cégek ettől függetlenül ugyanúgy kérhetnek majd az EU 25 országában érvényes szabadalmat, mint más tagállamok vállalkozásai és ezért több pénzt sem kell majd fizetniük. Az egységes szabadalom ugyanakkor a két említett államban nem lesz érvényes, ahol továbbra is külön kell majd kérvényezni a jogi oltalom megadását.
„Az egységes szabadalom célja az innováció olcsóbbá és egyszerűbbé tétele az üzleti szféra és a feltalálók számára az egész Európai unióban. A költségek és a bürokratikus terhek jelentős mértékű csökkentésével jár majd és ösztönzést ad majd az innovációhoz. Mély meggyőződésem, hogy innováció nélkül nincs fenntartható gazdasági növekedés, a szellemi tulajdon hatékony védelme nélkül pedig nincs innováció” – jelentette ki Michel Barnier, belső piaci biztos.
Ha valaki az országhatárokon túl is védelmet szeretne találmányának, akkor azt a müncheni székhelyű Európai Szabadalmi Hivatalnál kell kérelmeznie, amelynek összesen 38 ország a tagja. Az EPO által kiadott szabadalom azonban csak akkor válik érvényessé más országokban, ha ott is hitelesítik. Egy tizenhárom uniós tagállamban érvényes szabadalom megszerzése körülbelül 20 ezer euróba kerül, ebből 14 ezer eurót csak a fordítási költségek tesznek ki. A mind a 27 tagállamban érvényes védelemhez pedig 32 ezer eurót kell leszurkolni 23 ezer euró fordítási költség mellett. Az új rendszerben a 25 EU-tagállamban érvényes szabadalom költségei eleinte 2500 euróra, egy 12 éves átmeneti időszak után (a modern gépi fordítású technológia bevezetését követően) 680 euróra csökkennek. Az Egyesült Államokban ma egy szabadalom megszerzése mindössze 1850 euróba kerül.
A most javasolt új szabályok értelmében az ügyfelek bármilyen nyelven kérelmezhetik az EPO-nál az egységes szabadalom megadását, amely továbbra is három hivatalos nyelvén (angolul, franciául és németül) vizsgálja meg a beadványokat és adja meg az engedélyt. Azoknak, akik nem a három hivatalos nyelv valamelyikén nyújtották be a kérelmet, az egyik hivatalos nyelvre történő fordítás (ami kötelező) költségeit megtérítik. A szabadalom megadását követően a szabadalmi dokumentáció legfontosabb elemét, az igénypontokat az EPO másik két hivatalos nyelvére is le kell majd fordítani. Az EPO által kiadott szabadalom ugyanakkor mind a 25 uniós tagállamban automatikusan érvényes lesz, nem kell azt külön-külön országonként hitelesíteni.
A javaslat értelmében egy 12 éves átmeneti időszakra a francia vagy német nyelven megadott szabadalmakat angolra is le kell fordítani. Az angol nyelvűeket pedig az EU egy másik hivatalos nyelvére is le kell fordítani. Ezeket a fordításokat mindaddig el kell végezni, amíg a magas színvonalú gépi fordítás nem áll rendelkezésre.
Az Európai Szabadalmi Hivatal szerdán közzétett statisztikái szerint a hivatalhoz tavaly 235 ezer szabadalmi kérelmet nyújtottak be, ami 11 százalékkal meghaladja az előző évét, és minden idők legtermékenyebb évének számít. A benyújtott kérelmek 39 százaléka a szervezethez tartozó 38 európai államtól, 26 százaléka az Egyesült Államoktól, 18 százaléka Japánból, 5-5 százaléka Kínából és Dél-Koreából származott.
Az EU27-ből 82 800 megkeresés érkezett. Ebből Németországból 33 100 (a teljes 14 százaléka), Franciaországból pedig 11 700 kérelem (a teljes 5 százaléka) futott be. Az EPO tájékoztatása szerint jelentős növekedés figyelhető meg a benyújtott szabadalmak számát illetően Luxemburgból (+27%), Lengyelországból (+22%), Szlovákiából (+30%) és Észtországból (+23%). Az európai cégek közül a Siemens, a Philips és a BASF jegyezte a legtöbb szabadalmat.
A most előterjesztett két jogszabályi javaslat közül legalább egyről június végéig megállapodást szeretne elérni a magyar soros elnökség a Tanácsban. A szabadalmi rendszert a tervek szerint egységes bíráskodás (európai szabadalmi bíróság) egészítené ki, ami leegyszerűsítené a jelenlegi, tagállamokra szétszabdalt vitarendezési gyakorlatot. Az erről szóló megállapodást azonban márciusban megvétózta az Európai Bíróság, mert az egységes bíráskodásban jogosítványai korlátozását látta. Barnier biztos szerdai bejelentése szerint a Bizottság május elején rukkol elő új javaslattal, ami figyelembe veszi majd a luxemburgi testület véleményét.