A jobboldalhoz kötődő francia muzulmán vallási és politikai vezetők gyűltek össze csütörtökön a párizsi Nagymecsetben, hogy megvitassák az elmúlt hetek iszlámmal kapcsolatos eseményeit. A tanácskozás apropóját egyrészt az iszlámellenes és szélsőjobboldali Front National megerősödése, másrészt a kormányzó jobbközép UMP közelgő laikusság-vitája adta. A szint kivétel nélkül a kormánypárt holdudvarába tartozó értelmiségiek részvételével zajló konferencián felszólalt többek között Abderrahmane Dahmane, Nicolas Sarkozy elnök integrációs tanácsadója is.
Az algériai származású politikus meglepően éles hangú beszédében azt fejtegette, hogy a laikusság kérdésének előtérbe helyezésével Sarkozy eredetileg ugyan „a muzulmánokat akarta megvédeni”, de az UMP novemberben kinevezett elnöke, Jean-François Copé, aki – mint fogalmazott – „maga a pestis a muzulmánok számára”, szélsőségesen iszlámellenes irányt adott a kérdésnek.
Dahmane alig néhány órával kormánypárt-ellenes kijelentései után elveszítette tanácsadói állását, és a párton kívülre került. Sarkozy 2007-es elnöki kampánya óta a jobboldal közelében tevékenykedett, hirtelen kirúgását követően viszont azt mondta örül, hogy újra szabad, és azt ígérte mostantól minden választáson az UMP ellen fog kampányolni. (Bár később hozzátette, hogy Jean-Louis Borloo-t, az UMP centrista szövetségesét támogatni tudná). Hozzá hasonlóan több szónok is kifejtette, hogy az összes muzulmánnak erkölcsi kötelessége szakítani a kormánypárttal, amennyiben az elnök nem fújja le az április 5-re tervezett vitát. A tanácskozás indulatosabb résztvevői már a helyszínen összetépték párttagsági igazolványukat. Bírálta a kormánypártot a Nagymecset rektora, Dalil Boubakeur is, aki pedig Jacques Chirac-kal ápolt baráti kapcsolata miatt kötődik a jobboldalhoz.