Egyenes adásban szólt az ukrán néphez pénteken az ország elnöke. Viktor Janukovicsot pontosan egy évvel az adás előtt iktatták be, így a műsor egyben alkalmat nyújtott ahhoz, hogy összegezze azt, mit tett és mit ért el az elmúlt egy évben – az ukrán állampolgárok kérdésein keresztül. A Femen női aktivistái pedig a már megszokott mellmutogatásukkal tiltakoztak Janukovics „szovjet időket idéző gyakorlata” ellen.
A posztszovjet térségben a Janukovics egyenes adásának a formátuma jól ismert: több éve elnöksége idején 2001-ben Vlagyimir Putyin kezdte meg a hagyományt, amelyet még akkor is folytatta, amikor a miniszterelnöki székbe ült át, és átköltözött a Kremlből az orosz kormány épületébe. Janukovics azonban az új Ukrajna történetében elsőként próbálta ki a dolgot.
Az elnök a műsorban a kamerák kereszttüzében ülve felkészülten válaszolt a kérdésekre, az ukrán nép pedig a kérdező szerepében lépett fel. Ukrajna különböző régióiból közvetítettek a televíziós riporterek, ahol a főterekre összesereglett tömegből egy-egy kérdés hangzott el. Ezen kívül a szerkesztőségbe is várták péntekig a kérdéseket: több mint 35 ezer ilyen kérdés érkezett be, ami azért messze elmaradt a Putyin féle műsoroktól (ahol általában 700 ezer kérdés szokott összegyűlni) – de talán első alkalomra ez sem volt rossz. Az ukrán államfő pedig megígérte, hogy ezentúl évente megtartja majd a közvetlen kommunikációját a lakossággal.
A gyakorlat valóban hasznos és valószínűleg imponáló lehet az állampolgárok számára – nem hiába oly sikeres és népszerű Putyin műsora – azonban Janukovicsnak nem sikerült olyan jól megjátszania az improvizációt, mint orosz kollégájának, és a műsor alatt – egy-két kellemetlennek tűnő kérdés ellenére – azt érezhettük, mintha egy jól megrendezett film forgatókönyvét olvasnánk. Az egyik legismertebb ukrán női aktivista csoport, a Femen – akik arról váltak híressé, hogy a társadalmi üzeneteiket mellük mutogatásával viszik a tömegek közé – Janukovics egyenes adása közben akciót szerveztek Kijev főterét. Abban a hangulatban, ahogy korábban megszokhattuk tőlük: még a téli ukrán hidegben is félmeztelenül, egy „áltelefonnal” és plakáttal a kezükben, amelyen csak egyetlen kérdés szerepelt: „Mitől vagy te olyan fasza gyerek?”
A Femen aktivistái azt szerették volna ezzel az akcióval az emberek tudomására hozni, hogy ez efféle kommunikációs gyakorlatok csak ámítás, valójában mind azt a célt szolgálják, hogy Ukrajnában fokozatosan az „ellenőrzött demokráciát” építik ki. Ezeknek a totalitárius rendszerekre jellemző gyakorlatoknak az egyik eleme az állami vezetővel való „élő kommunikáció”, amely valójában cenzurált és korlátozott.
„A női Femen mozgalom aktivistái biztosak benne, hogy se nem a kérdés előzetes cenzúrája, se nem a kisegítő ember segítsége a kulisszák mögött nem teszik majd Janukovicsot okosabbnak annál, mint amilyen” – áll a Femen hivatalos közleményében.
Janukovics február 25-én, pénteken pontban délben kezdte meg az egyenes adását, amely megközelítve a putyini formátumot, 4 órán át tartott. Az első tíz percben az ukrán elnök saját maga tartott beszédet – többek között az ukrán gazdaságról, a politikai stabilitásról, és a korrupció elleni küzdelemről – majd ezek után indultak a kérdések.
A kérdések többsége a gazdaság helyzetére, a jóléti viszonyokra és a nyugdíjakra összpontosult. Janukovics pedig felkészülten válaszolt, azonban Putyin színvonalát nm sikerült elérnie. Így például az egyik kismama kérdésére – akinek egy kicsi fia van, ám szeretne még több gyereket, de nincs rá elegendő pénz, Janukovics a következőt válaszolta:
Ön még nagyon fiatal, és sokan vannak még így hasonló helyzetben. Szüljön nyugodtan, mi pedig megteremtjük majd a feltételeket, hogy minden rendben legyen.”
Nyugdíjakkal kapcsolatban több alkalommal is adásba kerültek kérdések – ami komoly problémáról tanúskodik az országban – így egy nyugdíjas asszony megpanaszolta, hogy úgy nem lehet élni, ha a nyugdíja 800 hrivnya (vagyis körülbelül 20 ezer Ft), a rezsi költségekre pedig 780 hrivnya megy el. Janukovics ekkor mintha mérgessé vált volna, és megígérte, hogy majd rendet tesz: ezentúl Ukrajna minden régiójában azonos tarifák lesznek. Egy korábbi kérdésre pedig azt ígérte, hogy 2011-től 150 dollár (vagyis körülbelül 30 ezer Ft) lesz a nyugdíj az országban.
A korrupció kérdését – amelyről már a műsor elején is beszélt az ukrán államfő – szinte várta Janukovics. Elmondta, hogy sokat tettek az ügyben, és elnöksége alatt az elmúlt évben több mint 4 ezer büntetőeljárást indítottak a korrumpált hivatalnokok ellen. Ezen kívül – ígérte meg Janukovics – csökkentik a hivatalnokok számát is (akárcsak a januártól életbe lépő rendelet Oroszországban), 2011 első felében pedig egy új, antikorrupciós törvény várható majd.
Meglepő kérdés érkezett a stúdióból Janukovics politikai ellenfeleiről – mint ismeretes, Janukovics fő politikai ellenlábasa, Julija Timosenko ellen az utóbbi három hónapban már két büntetőjogi eljárást indítottak, illetve több eljárás indult Timosenko miniszterelnöksége idején vezető pozíciókat betöltött miniszterek, hivatalnokok ellen is. Az államfőnek feltett kérdés merésznek hangzott (valóban korrupcióról van-e szó ezekben az ügyekben, vagy ez inkább politikai üldözés-e?), de minden bizonnyal Janukovicsnak szükség volt erre a kérdésre, hogy elmondja a maga verzióját. Az ukrán elnök válaszul elmondta, hogy a büntetőeljárások „külföldi könyvvizsgálók ellenőrzésének eredménye nyomán indultak”, és valamiért a vádlottak közül senki nem perelte be az említett könyvvizsgáló cégeket. Janukovics válasza azonban további gondolatokat ébreszthet:
Ebben semmiféle politika… gyakorlatilag… nincs” – mondta némi szünettel az ukrán elnök, és mintha maga is elgondolkodott volna ezen a „gyakorlatilag”-on.
Az adás közepe felé az egyik stúdióban lévő újságíró megpanaszolta azt, hogy úgy érzi, hogy sérelem éri a sajtószabadságot az országban. Janukovics erre kifejtette, hogy ő az, aki a legjobban érdekelt a sajtószabadságban, és a nehézségek nem a felső szinten vannak, hanem az alsó szinteken. Ezen kívül az ukrán államfő azt is elmondta, hogy nem szabad olyan nagy jelentőséget tulajdonítani a külföldi besorolásoknak, mert nem mindig a valódi képet mutatják. Janukovics ezzel minden bizonnyal a Freedom House nemrég megjelent éves jelentésére utalt, amelyben a szervezet Ukrajnát „szabad” ország besorolásból a „részlegesen szabad országok” közé sorolta. Nem jobb a „Riporterek hatáork nélkül” szervezet idei besorolása sem: ezen Ukrajna 42 helyet rontva csak a 131. helyre került a sajtószabadság mértékében.
Szóba került az adás során egy Ukrajna számára igen érzékeny probléma is, a nyelv kérdése. Az előző elnök, Viktor Juscsenko idején inkább az ukrán nyelv erősítésére születtek rendelkezések, a közéletben gyakran oroszul nyilatkozó, erős orosz vonalat képviselő Janukovics pedig újra kedvező helyzetbe hozta az orosz nyelvet. Persze mindkét félnek igaza van a maga módján: rendkívül fontos az, hogy az ország fejlődése a nemzeti nyelvéhez kötődjön, ez azonban nem mehet végbe se nem erőszakosan se nem túl gyorsan, az ukrán nyelv kierőszakolása Ukrajna minden régiójában, és főleg a Keleti országrészeken, ahol igen sok orosz él, csak fokozná az ország megosztottságát.
A beérkezett kérdés, amit egy odesszai egyetemista lány tett fel, némileg provokatívnak hangzott: a lány felháborodott azon, hogy az egyetemén minden oktatás ukránul van, ami zavarja őt, és megkérdezte, hogy nem-e lehetne tenni az ügyben valamit. Janukovics erre bölcsen azt válaszolta, hogy a nyelvi kérdésben az országot megosztani nem szabad, és különben is ahhoz, hogy az orosz a második állami nyelv státuszát kapja, 300 szavazatra lenne szükség a parlamentben, erre pedig nem kínálkozik esély. „Tanuljon ukránul” – mondta végül Janukovics.
Janukovics a négy órás műsora után minden valószínűség szerint elégedetten távozott, még a túlzottan is kiszámítható program ellenére. Ráadásul abszolút a szovjet időket idéző módon, az ukrán elnököt egy gyerekkórus is éltette az egyik ukrán városból kapcsolva, ami minden bizonnyal jót tett az önérzetének. Az ukrán lakosságnak szánt legfontosabb üzenete pedig talán az volt, hogy 2011 a reformok éve lesz, amely után Ukrajna jobban él majd.