Site icon Kitekintő.hu

Kulturális autonómia Nagyváradon

„Önállósulhat” a magyar művelődési élet Nagyváradon, miután legutóbbi ülésén Bihar Megye Tanácsa megszavazta a román és magyar színtársulat, a két bábszínház-társulat és a két néptánccsoport szétválását. Az átszervezés révén két új intézmény jön létre: a Szigligeti Színház és a Iosif Vulcan Színház – számolt be a döntésről Szabó Ödön megyei tanácsos.

Tájékoztatása szerint az önálló magyar színház keretében működne a továbbiakban a Liliput magyar bábos társulat és a Nagyvárad Táncegyüttes, a Iosif Vulcan Színházhoz pedig a Crişana Táncegyüttes és a bábszínház román társulata, a Arcadia kerülne. Korábban a két színházi társulat egy intézményben, a Nagyváradi Állami Színházban, a két bábos társulat pedig az Arcadia Ifjúsági és Gyermekszínházban tevékenykedett; a néptánccsoportokat a filharmónia működtette.

A szubszidiaritás elve

„Az átszervezés gazdaságilag is indokolt volt, hiszen a létrejövő két új intézményben összesen nyolcvan munkahellyel lesz kevesebb, mint eddig volt” – magyarázta Szabó Ödön. A tanácsos szerint azonban még fontosabb, hogy ezentúl sokkal ésszerűbben alakíthatják műsorpolitikájukat az intézmények.

„A román és a magyar társulatnak más a célközönsége. A szubszidiaritás elve is érvényesülhet, a magyar színészek a magyar közönség igénye szerint játszhatnak” – mondta Szabó, aki elismerte, erről nem volt könnyű meggyőzni a megyei önkormányzat román tanácsosait.

Az ülés egyébként nem volt vitáktól mentes. Az Arcadia igazgatója, Marius Aron sérelmezte, hogy a megyei tanács illetékesei sem vele, sem Lucian Silaghi színházigazgatóval nem tárgyaltak a döntés meghozatala előtt. Közölte, felkéri Gavrilă Ghilea prefektust, támadja meg a közigazgatási bíróságon a tanács határozatait.

Mindenki akarta

A Szigligeti Társulat művészeti vezetője szerint a Nagyváradi Állami Színház két társulatának különválását mind a román, mind a magyar társulat akarta. Dimény Levente a Bihari Naplónak elmondta, a színészeket ettől függetlenül meglepte a döntés. „Ha ezt előre elkiabáljuk, akkor a mostanihoz képest is sokkal keményebben tálalta volna a szétválást a román nemzeti indíttatású közvélemény, és abban a pillanatban minden ilyen irányú politikai egyezség meghiúsulhatott volna” – magyarázta a napilapnak a művészeti vezető.

Emlékeztetett, hogy a különválásról már tíz évvel ezelőtt is voltak tárgyalások az akkori társulatvezető, Meleg Vilmos és a megyei tanács között. „Számtalanszor egyeztettünk a megyei tanáccsal, és a román részleget is bevontuk. Ők is hajlandóságot mutattak a kettéválásra, és ez a lényeg. Hiszen ha csak a magyar intézmény mondja azt, hogy szeretne különválni, és ezt kikiáltja a nagyvilágba, abban a pillanatban lecsapják, viszont az már egészen más, ha a román intézménnyel közösen mondjuk azt, hogy erre szükségünk van nekünk is, és nekik is” – mondta a döntés hátteréről Dimény Levente.

Exit mobile version