Sokféleképpen jelentkezhet a stressz az életünk során, ami lehet szimpla idegesség, türelmetlenség vagy ingerlékenység is. Ezek mellett viszont vannak olyan komolyabb tünetek is, amik már generalizált szorongásra utalnak.
Nem lehet mindent egyetlen legyintéssel elintézni, hogy “csak a stressz miatt van”, mert a háttérben ennél komolyabb probléma is lehet. A generalizált szorongás jelei többféleképpen is jelentkezhetnek, amelyek egytől egyig ugyanazt az aggodalmat váltják ki.
Emiatt pedig nagyon sok pénzt képesek vagyunk elkölteni azért, hogy megszabaduljunk végre ettől az állapottól, de a Tudatosság Klub terápiás lehetőségei között is akad kifejezetten hatékony módszer.
Mit takar az a fogalom, hogy generalizált szorongás?
Nagyon fontos tisztában lenni azzal, hogy hol húzódik a határ a feszült mókuskerék eredménye és a valós probléma között. A félelemérzet, az aggodalom és az az érzés, hogy folyamatosan túlterheltnek érezzük magunkat, nagyon árulkodó lehet.
Kép forrása: tudatossagklub.hu
Ez maga a generalizált szorongás, ami viszont egy tartós állapotot jelent. Nem múlik csak úgy el magától, és kezelés hiányában csak egyre rosszabb lesz a helyzet. Az irreális aggodalom pedig minden élethelyzetet érinthet.
A munka, a család, az otthoni teendők és az egészségi állapotunk is szerepelhet ezek között. Gyakori eset az is, hogy mindezek mellé egyéb kihívás is társul, mint például a súlyos depresszió. A fóbiák is hű társai lehetnek a generalizált szorongásnak, ahogy a szociális szorongás és a pánikrohamok jelenléte is.
Ki lehet érintett és milyen gyakori ez a zavar?
Nem sok “betegségre” lehet azt mondani, hogy nem válogat. Ez az állapot viszont ebbe a kategóriába esik, hiszen gyermeket és felnőttet is egyaránt érinthet. Ennek megfelelően olyan eset is előfordulhat, hogy már gyermekkorban kezdődik és felnőttként csak rosszabbá válik.
A nők esetében kétszer olyan gyakori állapot és a felnőtt lakosság körülbelül 3%-ánál jelen van, a fiatal korosztályban jellemzően a 13 és a 18 éves kor között minden negyedik gyereket érint. A súlyosabb állapotokat tekintve ez a szám lehet 6% is.
Milyen tünetekkel jelentkezik?
A mentális tüneteket tekintve a folyamatos aggódás szinte minden esetben jelen van, ahogy az ebből eredő koncentrációs nehézségek is. Valójában ok-okozati összefüggés minden tünet között megfigyelhető, mert a nyugtalanság és az ingerlékenység is ide tartozik.
Ez a folyamatos aggódó viselkedés pedig megnehezítheti azt is, hogy megfelelő pihenésben legyen részünk. Sok esetben pedig teljesen tisztában vagyunk azzal, hogy mindez irreális, de mégsem tudjuk elengedni.
Mindezek mellett a fizikai tüneteket is érdemes említeni, mert sajnos azok sem kímélnek bennünket. Az izomfeszülés és a fáradtság szinte állandó, ahogy a fejfájás is gyakori “vendég” lehet. Sokszor léphetnek fel alvási zavarok, súlyosabb esetben pedig akár szívritmuszavar vagy gyomor- és emésztési problémák is jelentkezhetnek, mindez hatékony és gyors megoldásért kiált. Ebben pedig nagyon sokat segíthet a Tudatosság Klub.
Fizetett tartalom (x)